|

Skansen w Sierpcu zaprasza na kuligi

Dzięki ofercie kulturalnej przygotowanej przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu każdy ma teraz szansę na chwilę poczuć atmosferę karnawału na dawnej polskiej wsi, dla której był to czas biesiad i kuligów.

Dawniej w karnawale szlachta organizowała przejażdżki, odwiedzając kolejne dwory. Wspólnie bawiono się i ucztowano. Z biegiem lat zwyczaj tych zimowych spotkań stopniowo zanikał, ale jeśli ktoś chce poczuć klimat zimowych zabaw na wsi powinien wybrać się do skansenu w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Pełen zimowego uroku skansen czeka na gości

Śnieg zasypał muzealną wieś, tworząc prawdziwie bajkową scenerię. Już od 8 lutego oglądać ją można również podczas zwiedzania skansenu. Po prawie dwóch miesiącach ponownie udostępnione zostały wystawy prezentowane w zagrodach wiejskich i dworach szlacheckich, powozowni i galerii rzeźby ludowej. W zabytkowych wnętrzach prezentowana jest wystawa przybliżająca zwyczaje i obrzędy związane z okresem bożonarodzeniowym i karnawałem na dawnej wsi. W weekend walentynkowy sierpeckie muzeum odwiedziło 375 osób. Z przejażdżek saniami po terenie ekspozycji skorzystało zaś 140 osób.

Jakie atrakcje czekają?

Serdecznie zachęcamy do korzystania z kuligów i zwiedzania skansenu. To doskonała propozycja dla całej rodziny. Przejazdy organizowane są dla grup zorganizowanych liczących od 5 do 9 osób oraz turystów indywidualnie odwiedzających Muzeum. W związku z obowiązującym stanem epidemii skansen wprowadził szczegółowe zasady korzystania z oferty. Zapoznać się z nimi można na stronie mwmskansen.pl . Przejazd można zarezerwować telefonicznie pod numerem telefonu 24 275 28 83, wew. 217 lub 234.

Źródło: www.mazovia.pl