Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

Podziękowaliśmy za plony w Sierakowie

28.08.2017

Marszałek Adam Struzik dzielił się chlebem z gośćmi podczas Dożynek Województwa Mazowieckiego w Sierakowie. Najpiękniejszy wieniec przygotowali rolnicy z Powiatu Radomskiego. Koncertował zespół „Mazowsze”.

Tradycji stało się zadość – 27 sierpnia na lotnisku Przasnysz w Sierakowie podziękowaliśmy za plony, świętując Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Ziemi Przasnyskiej. Pokłon rolnikom złożyło 27 powiatowych delegacji z wieńcami, dziesiątki delegacji gminnych i parafialnych, władze rządowe i samorządowe, z marszałkiem Adamem Struzikiem na czele, oraz setki gości.

Tegoroczne dożynki zawitały w północną część Mazowsza, korzystając z gościny powiatu przasnyskiego. Po raz pierwszy odbyły się na dwóch niezależnych scenach, które wzajemnie się uzupełniając, zagwarantowały wspaniałe przeżycia.

Przyjmijcie ten chleb i dzielcie mądrze

Uroczystości na scenie głównej rozpoczęła dziękczynna msza święta, koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa diecezji płockiej Piotra Libery, której przepiękną oprawę muzyczną zapewniły orkiestry dęte z Przasnysza, Starej Krępy, Krzynowłogi Małej i Bogatego. Ceremoniał dożynkowy wykonał Zespół Ludowy „Krasne” z Krasnego oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca.

Wszyscy czekali na słowa Starostów Dożynkowych Marioli i Arkadiusza Wieczorków z Klewek (gmina Przasnysz), skierowane do gospodarzy uroczystości – marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika,  starosty przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego i wójta gminy Przasnysz Grażyny Wróblewskiej: „Przyjmijcie ten chleb gospodarzu, złotko naszej ziemi, już zebrane w żniwnym trudzie rękami naszemi. Przyjmijcie ten chleb gospodarzu, nie jest jego mało, dziel go mądrze, sprawiedliwie, by dla wszystkich stało”. Samorządowcy, licznie asystujący w ceremoniale, ruszyli dzielić się chlebem z gośćmi dożynek.

Chwilę później przyszedł czas na wręczenie odznaczeń państwowych i branżowych oraz zakończenie wielu  konkursów. Jednym z nich była tradycyjna rywalizacja o miano najładniejszego wieńca dożynkowego. Zwycięzcy to powiat radomski (I miejsce), powiat nowodworski (II miejsce) oraz powiat ostrołęcki (III miejsce). Wyróżniono powiaty sierpecki, łosicki i gostyniński.

Zachwycało „Mazowsze” i swojskie smaki

W części artystycznej królował folklor w wykonaniu Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz znana i lubiana muzyka popularna (m.in. Francesco Napoli i Chojnacki Band), a wśród stoisk dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa przygotowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Baranowie. Tu także wrażeń dostarczała wspaniała muzyka ludowa, przepiękne zapachy i smaki żywności tradycyjnej i regionalnej. Całość sfinansowano w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Przelotne opady deszczu podczas uroczystości nie zniechęciły nikogo do wspólnego świętowania. Przasnyskie lotnisko było świadkiem najważniejszej rolniczej imprezy tego roku, a dzięki wszystkim gościom tegoroczne dożynki zapisały się na kartach historii regionu. Dziękujemy!

z chlebem do gości dożynkowych wyruszyli mazowieccy samorządowcy

dożynki to okazja do poznania folkloru

komisja konkursowa miała trudne zadanie z wyborem najładniejszego wieńca

każdy wieniec zasługiwał na nagrodę, ale zwycięzca mógł byc tylko jeden

dożynki nie mogą się odbyć bez orkiestr dętych 

mazowieckie stoisko współorganizował ośrodek kultury z Baranowa

wystawy płodów rolnych przybierały bardzo fantazyjne formy

starostowie dożynkowi przekazali chleb z tegorocznych zbiorów marszałkowi województwa mazowieckiego

dożynkom towarzyszył bardzo atrakcyjny program artystyczny

lotnisko w Sierakowie tłumnie zapełnili goście z całego regionu

w programie dożynek nie zabrakło odznaczeń i pucharów

dożynki współorganizowały trzy szczeble samorządu

zespół Mazowsze w akcji

na dożynkach była także obecna krajowa sieć obszarów wiejskich

wieniec Pani Urszuli Burskiej

tłumy gości na stoisku Mazowsza

Mazowsze każdego przyjmowało z otwartymi rękoma

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009