Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

Dożynki Prezydenckie w Spale za nami

21.09.2017

Nawiązując do przedwojennych tradycji, w końcu kalendarzowego lata Prezydent RP organizuje w Spale Dożynki Prezydenckie. To dawna tradycja podziękowania wszystkim rolnikom za ciężką pracę i tegoroczne plony.

Historia wydarzenia sięga okresu międzywojennego. Po raz pierwszy podziękowanie za rolniczy trud w Spale składał w 1927 r. Prezydent RP Ignacy Mościcki. Od 2000 r. w Spale świętowali prezydenci: Aleksander Kwaśniewski, śp. Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski, a obecnie Andrzej Duda.

Niedzielne uroczystości rozpoczęła msza święta w Kaplicy Polowej AK. Następnie uczestnicy w barwnym korowodzie udali się na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbyła się oficjalna część wydarzenia. W tym roku ceremoniał dożynkowy przygotował Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze. Wieńce dożynkowe prezentowały delegacje wszystkich województw. Mazowiecki wieniec przedstawiał postać Chrystusa otoczonego ramionami, zwieńczonymi figurą orła. To kolorowe rękodzieło było efektem żmudnej pracy Urszuli Burskiej mieszkanki wsi Bogate w gminie Przasnysz. Wieńcowi towarzyszyła roztańczona, kolorowa grupa młodzieży zespołu Młode Kurpie z Jednorożca.

Podczas dwudniowej imprezy prezentowały się poszczególne województwa. Stoisko województwa mazowieckiego kusiło degustacją mazowieckich potraw tradycyjnych, które przygotowała firma Gavi Safe Grażyna Więch. Podczas dwóch dni w degustacji smakołyków z Mazowsza uczestniczyło ok. 1800 osób. Tuż obok, w drugiej części namiotu, Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa „Nasze Pszczoły” z Chotomowa prowadziło akcje informacyjno-popularyzatorską dotyczącą roli pszczół i innych owadów w środowisku. Akcja połączona była z degustacją kilku gatunków miodu.

Na dożynkowej scenie Miasteczka regionów prezentowały się zespoły ludowe z całej Polski, w tym kurpiowska grupa instrumentów strunowych Miód na serce z Kadzidła. Atrakcją przyciągającą zwiedzających była lira korbowa, odtworzona na podstawie starej dokumentacji przez Andrzeja Staśkiewicza z Kadzidła.

Dożynki Prezydenckie w Spale

Dożynki Prezydenckie w Spale - Zespół Młode Kurpie 

Dożynki Prezydenckie w Spale 

Dożynki Prezydenckie w Spale 

Dożynki Prezydenckie w Spale 

Dożynki Prezydenckie w Spale 

Dożynki Prezydenckie w Spale 

Dożynki Prezydenckie w Spale

Dożynki Prezydenckie w Spale

Dożynki Prezydenckie w Spale 


Dożynki Prezydenckie w Spale współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich PROW 2014-2020.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009