Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

Wyjazd studyjny ze Strachówki do Kurozwęk

27.09.2017

W dniach 02-03.09.2017 r. odbył się wyjazd studyjny zorganizowany z okazji "V Dni Konopi Włóknistych" do Kurozwęk. Celem przedsięwzięcia było poznanie nowych możliwości rozwoju lokalnych gospodarstw rolnych jakie stwarza uprawa konopi włóknistych na gruntach rolnych niskich klas.

Konopie włókniste są podstawowym elementem przemysłu włókienniczego i były w naszym kraju uprawiana od dawien dawna. Kryzys w uprawie tej rośliny nastąpił  w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to zaczęto stosować włókna syntetyczne jako zamienniki naturalnych, a także wprowadzono wiele obostrzeń prawa dotyczącego uprawy konopi indyjskiej. Konopię włóknistą często bowiem utożsamia się z indyjską, przez co walka z narkomanią niesłusznie dotknęła także tej rośliny. Konopie włókniste nie zawierają żadnych substancji narkotycznych, a zawartości THC wynosi mniej niż 0,2%, co sprawia, iż nie nadają się do produkcji marihuany czy haszyszu.

Z powodu braku wiedzy o konopi włóknistej zaczęto kojarzyć ją z problemami narkomani, a jej uprawy zmniejszono do minimum, zapominając o jej szerokim zastosowaniu. W 2014 roku władze postanowiły przywrócić dawną świetność tej rośliny. Wprowadzono dopłaty do uprawy i ułatwienia w założeniu plantacji.

W obecnym stanie prawnym rolnik, który planuje posianie nasion konopi włóknistych zwraca się do gminy, na terenie której planuje uprawę i informuje o swoim zamiarze podając miejscowość, numer ewidencyjny działki i planowaną powierzchnię do zasiewu. Po uzyskaniu informacji od rolnika gmina zgłasza zapotrzebowanie na uprawę konopi włóknistych na dany rok do Wojewódzkiego Centrum Polityki Społecznej. Następnie w miesiącu kwietniu terytorialnie  przynależny Sejmik Wojewódzki podejmuje stosowną uchwałę. Po tej uchwale gmina wydaje decyzję, która również zawiera pewne obwarowania.

Wyjazd na V Dni Konopi Włóknistych do Kurozwęk zapewnił uczestnikom możliwość poznania szerokich zastosowań tej rośliny. Na miejscu przed Pałacem w Kurozwękach zorganizowano Targ Konopny ze stoiskami promującymi produkty wytworzone na bazie konopi włóknistych.  Właściciele stoisk udzielali wyczerpujących informacji na temat prezentowanych produktów. Były tam artykuły papiernicze, tekstylne, kosmetyczne, farmaceutyczne i spożywcze, które można było zakupić. Skosztować  można było wypieki zawierające w swym składzie ziarna konopi.

02.09.201 7r. miały miejsce konferencje i prelekcje w następujących blokach tematycznych:

1. „Warunki uprawy i przetwórstwo konopi włóknistej w Polsce”

  •  agrotechnika i prawo
  •  zbiór i przetwórstwo

2. „Wykorzystanie konopi w budownictwie”

03.09.2017 r. wykłady:

1. „Uprawa i przetwórstwo konopi szansą dla małych i średnich gospodarstw” 

2. „Tekstylia” – panel dyskusyjny

3. „Cannabigold – ekstrakty z konopi”– panel dyskusyjny

Udział w V Dniach Konopi w Kurozwękach to nie tylko szansa na zdobycie szerokiej wiedzy, zachęcenia do nowych alternatywnych form w rolnictwie, ale także możliwość poznania i posmakowania gotowych  produktów. Uczestnicy wyjazdu słuchają wykładów

Uczestnicy wyjazdu słuchają wykładów

Uczestnicy wyjazdu oglądaja stoiska wystawowe

Uczestnicy wyjazdu oglądają stoiska wysawowe


Wyjazd studyjny współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

   


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009