Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Zapraszamy na Mazowsze na najbliższe imprezy kulinarne

27.02.2018

Zapraszamy do wzięcia udziału w imprezach kulinarnych, które odbędą się w marcu br.

8 marzec 2018 r. - Jarmark na Kazimierza "Kaziuki", Plac przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach

Jarmark na Kazimierza ma wielowiekową historię. W XVII w. król Jan Kazimierz nadał miastu Mordy przywilej organizowania jarmarku. Był on zawsze najsłynniejszy i największy. Przed wojną jego sława sięgała aż do Warszawy. Zjeżdżali się na niego kupcy z Drohiczyna, Sokołowa, Łukowa i Siedlec, a nawet z Kałuszyna i Mińska. Dziś „Kaziuki” mają charakter wydarzenia lokalnego. Da się odczuć klimat tego dnia, wywołany nadchodzącą wiosną, kramami, dużym zjazdem kupców i okolicznych mieszkańców. W części artystycznej można zobaczyć występy miejscowych zespołów ludowych. Tradycyjnie, nie brakuje stoisk rękodzielniczych i lokalnych artystów. W namiotach targowych sprzedawcy zapraszają do kupna produktów spożywczych wykonanych wg tradycyjnych receptur, pieczywa, miodu, owoców i warzyw. Dla każdego uczestnika Jarmarku czeka zawsze pyszna niespodzianka w postaci tradycyjnych regionalnych potraw: ciepłego bigosu lub grochówki. Można spróbować także tradycyjnego pieczywa upieczonego przez miejscowe piekarnie.

Kontakt - Pan Łukasz Wawryniuk, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach, tel. 025-641-54-42.

Więcej informacji na stronie www.mgokmordy.naszgok.pl

 

18 marca br. - Kiermasz Wielkanocny, Gminny Ośrodek Kultury w Siennie, ul. Rynek 19

Prezentacja i degustacja tradycyjnych wyrobów kuchni regionalnej wykonanych przez lokalne koło gospodyń wiejskich.

Kontakt - Gminny Ośrodek Kultury, tel. 048-378-60-62.

Więcej informacji na stronie www.goksienno.pl

 

około 20 marca br. - Kadzidlański Festiwal Potraw Wielkanocnych, Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. M. Mieszki w Kadzidle

To święto promujące tradycje kulinarne gminy Kadzidło. W świątecznej atmosferze degustowane są potrawy przygotowane przez miejscowe koła gospodyń wiejskich.

Kontakt - Centrum Kultury Kurpiowskiej, tel. 029-717-61-89.

Więcej informacji na stronie www.ckkkadzidlo.pl 

 

24 marca br. - Osiecki Jarmark Wielkanocny, Rynek w Osiecku

Na stoiskach osieckiego jarmarku można kupić m.in.. Sery podpuszczkowe, chleby, ciasta oraz baby wielkanocne i baranki, a także palmy, stroiki i jajka wielkanocne "Kryształowe cuda", miody, świece woskowe, a także inne ozdoby świąteczne. Oprócz tego na miejscu odbywa się degustacja wędlin, chleba, serów, ciast oraz pysznego żurku.

Kontakt - Pani Katarzyna Gadomska, Urząd Gminy Osieck, tel. 025-685-70-2.

Więcej informacji na stronie www.osieck.pl

 

25 marca br. - Wielkanocny Jarmark Rękodzieła i Zdrowej Żywności, Góra Kalwaria, centrum miasta

Wielkanocny Jarmark Rękodzieła i Zdrowej Żywności w Górze Kalwarii jest adresowany przede wszystkim artystów i rzemieślników oraz producentów zdrowej lokalnej żywności takiej jak: miody, chleby sery, przetwory owocowe i inne. Jarmark organizowany jest nieprzerwanie od 2013 roku.

Kontakt - Pani Jolanta Jawień, Urząd Miasta Góra Kalwaria, Referat Funduszy Zewnętrznych i Promocji, tel. 022-727-95-17.

Więcej informacji na stronie www.gorakalwaria.pl

 

25 marca br. - Niedziela Palmowa, Plac przy OSP Łyse, Kościół pw. Świętej Anny w Łysych, Kościół pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łysych

Najbardziej rozpoznawalnym elementem kultury kurpiowskiej Gminy Łyse, zarówno w kraju, jak i za granicą jest Palma Kurpiowska. Organizowane co roku uroczyste obchody Niedzieli Palmowej, w tym również konkurs na Palmę Kurpiowską, są ściśle związane z tradycją chrześcijańską naszego regionu. Przyjeżdżając tego dnia do Łysych mozna uczestniczyć w procesji z palmami o znacznych rozmiarach, obejrzeć kiermasz sztuki ludowej, kiermasz wydawnictw regionalnych, okolicznościowe wystawy, z wystawą nagrodzonych palm na czele, obejrzeć występy zespołów folklorystycznych, skosztować tradycyjnych potraw kuchni regionalnej, a nawet kupić zminiaturyzowaną, ale naszą kurpiowską palmę. Co roku organizatorzy z myślą o zaproszonych gościach przygotowują degustację potraw regionalnych, w skład której wchodzą między innymi: rejbak, fafernuchy, tradycyjne pieczywo kurpiowskie, smalec kurpiowski ze skwarkami, piwo kozicowe. Turyści mogą posmakować również produktów dostępnych na stoiskach, takich jak: chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym, miód kurpiowski, tradycyjnie przygotowywane wędliny oraz pieczywo.

Kontakt - Pan Dariusz Puławski oraz Pani Danuta Szulc, Gminny Ośrodek Kultury w Łysych, tel. 029-772-50-47.

Więcej informacji na stronie www.gminalyse.pl

 

25 marca br. - Jarmark Wielkanocny, Sokołów Podlaski - Hala sportowa Zespołu Szkół Salezjańskich

Dekoracje wielkanocne, specjały kuchni regionalnej i rękodzieło ludowe to tylko niektóre z rzeczy, które można kupić podczas corocznego Jarmarku Wielkanocnego. Pośród ponad 50 wystawców biorących udział w Jarmarku można popróbować i kupić wiele ekologicznych specjałów kuchni tradycyjnej, przygotowywanych przez gospodynie z całego regionu - baby, placki drożdżowe, mazurki, keksy, paschę, ciasta, sękacze, baranki i zajączki z ciasta, pasztety i wędliny wielkanocne, chrzany, przetwory, nalewki, piwo kozicowe i miód pszczeli. Zakupić można również wyroby rękodzielnicze i hand made: pisanki wykonane różnymi metodami, palmy wielkanocne, ozdoby, dekoracje i stroiki świąteczne, kartki, biżuterię, ozdoby z filcu, serwetki, wyroby z wosku pszczelego i inne rękodzieła. Podczas Jarmarku rozstrzyga się Powiatowy Konkurs Tradycyjnych Wypieków Wielkanocnych.

Kontakt - Pani Alina Fimanowicz, Sokołowskie Centrum Kultury, tel. 025-785-24-38. 

Więcej informacji na stronie www.sokolowskakultura.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009