Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Mazowsze dziesięć lat z Agrotravel i na Agrotravel

13.04.2018

W dniach 20-22 kwietnia odbędą się dziesiąte jubileuszowe Międzynarodowe Targi Turystyki Wiejskiej i Aktywnej AGROTRAVEL & Active Life w Kielcach. Zapraszamy na nich także na stoisko Województwa Mazowieckiego.

AGROTRAVEL & Active Life w Kielcach 

Sięgnęliśmy do archiwów i okazuje się, że jesteśmy tu jako Mazowsze obecni od samego początku. Od dziesięciu lat. Widząc w tych targach dobry instrument wsparcia i promocji turystyki wiejskiej i agroturystyki. Pokazując wiele mazowieckich projektów, atrakcji i pomysłów. Zdobywając uznanie zwiedzających, ale także organizatorów w postaci nagród i wyróżnień.

W 2009 roku zadebiutowaliśmy niewielkim stoiskiem zapełnionym przez mazowieckie samorządy. Pokazaliśmy m.in. projekt „Mazowsze Chopina”. Stawialiśmy pierwsze targowe kroki w Kielcach, ale chyba nasza nieporadność przypadła organizatorom do gustu. Bo wręczyli nam na I Targach Agrotravel wyróżnienie za prezentację targową.

Rok 2010 i druga edycja to czas szczególny, bo ze względu na tragiczną katastrofę lotniczą nie mogły być radosne i rozśpiewane. Przywieźliśmy do Kielc trzy Lokalne Grupy Działania, kilku artystów ludowych i zespoły folklorystyczne, które ostatecznie, co zrozumiałe, nie pokazały swojego kunsztu na scenie kultury.  

Nasza obecność na Agrotravel w 2011 roku zaznaczona była kajakami, konkursem Koło Fortuny i wspaniałym młodym artystą z Kurpiów Karolem Samselem. Młodzieniec wraz z ojcem wyróżnieni zostali za najciekawszy produkt agroturystyczny, ciekawe co dziś u nich słychać (oprócz oczywiście doświadczenia siedmiu kolejnych lat).

W 2012 roku postawiliśmy na oryginalność stoiska. Sześć wysp specjalnych (Radom, Siedlce, Ostrołęka, Ciechanów, Płock i Warszawa) a goście unosząc wzrok mogli zobaczyć wielkoformatowy wydruk mapy naszego regionu z najciekawszymi propozycjami turystycznymi.  Ponad 60 osób promowało Mazowsze na ponad 100 m2.

Kolejny rok i V edycja targów to drugie wyróżnienie mazowieckiej ekspozycji w konkursie na najładniejszą prezentację targową. Doceniono tym razem pierogi, kapustę z grzybami, ciasta, ale również skrzypce, fidle, ligawy i fujarki. 7 Lokalnych Grup Działania obecnych na mazowieckim stoisku dwoiło się i troiło by przykuć uwagę zwiedzających.

Prezentacje w roku 2014 były chyba największym dotychczasowym przedsięwzięciem Mazowsza w Kielcach. Złożyła się na to rekordowa liczba partnerów – 30 lokalnych grup działania, kół gospodyń wiejskich i zespołów, dynamika zdarzeń i odrębna Mazowiecka Scena Kultury. Wreszcie Bractwo Rycerskie Ziemi Mińskiej. Ostatecznie – III miejsce w konkursie.

W roku 2015 postanowiliśmy zaprezentować cztery ginące zawody. Podzieliliśmy zatem stoisko na sektor wikliny, garncarstwa, rzeźbiarstwa i wycinanek z papieru. Powróciło koło fortuny. Pojawili się rycerze i zespoły śpiewacze. A całość nadzorował… Chuck Norris. VII Targi Agrotravel to II miejsce Mazowsza w rywalizacji targowej.

Kolejny rok to wspaniały projekt „Pociągiem do natury” pokazany razem z województwem łódzkim.  Dwa bliźniacze stoiska połączone linią kolejową, mnóstwo akcentów kolejarskich, ale i wiele atrakcji na linii kolejowej Warszawa - Łódź i nie tylko. Specjalny przewodnik. Mnóstwo muzyki. Zwycięstwo w konkursie na najładniejsze stoisko…

W ubiegłym roku poszliśmy za ciosem. „Pociąg do natury” rozszerzyliśmy o akcenty kulturalne i powstał projekt ”Pociągiem do natury – koleją do kultury”.  Obok niego stoisko MROT „Moda na Mazowsze”. Pięć muzeów. Trzy kapele ludowe. I gość specjalny – Pan Czocher z „Mam talent”. Nie mogło skończyć się inaczej jak ponownie tytułem najciekawszego stoiska targowego.

Dziś, podczas X jubileuszowych Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki Agrotravel w Kielcach, może nie będziemy mieć imponującego ponad stumetrowego stoiska. Może nie będą towarzyszyć nam dziesiątki artystów, kilogramy wspaniałego mazowieckiego jedzenia czy niezliczone gadżety i wydawnictwa. Ale przywieziemy mazowiecką tradycję, kulturę, gościnność i otwartość skupioną w pigułce „Mazowiecki Szlak Tradycji – co krok to obyczaj”.

Projekt najnowszy, wszechstronny, oparty na tematycznych ścieżkach turystyczno-  dydaktycznych. Projekt przemierzający Mazowsze wszerz i wzdłuż. Dla miłośników architektury, kulinariów, rękodzieła, muzyki i tańca. Poznajcie z nami „Mazowiecki Szlak Tradycji”. 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009