Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Dotacje na mazowieckie strażnice

23.05.2018

Dzięki 5 mln zł dotacji uda się zrealizować 214 inwestycji w remizach OSP na terenie całego Mazowsza. Druhowie aplikowali o środki w ramach konkursu „Mazowieckie strażnice OSP – 2018”. Maksymalna dotacja to 23 tys. zł.

Pieniądze przeznaczone zostaną przede wszystkim na remont stolarki okiennej, zaplecza socjalnego, instalacji elektrycznej i hydraulicznej, dachów, drzwi, ścian, posadzek oraz elewacji. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. Złożono 282 wnioski na łączną kwotę 13,2 mln zł.

Wsparcie jest potrzebne

Na Mazowszu jest blisko 2 tys. jednostek OSP, w których aktywnie działa blisko 75 tys. strażaków. Druhowie z Mazowsza są świetnie przygotowani do wykonywania powierzonych im zadań. Są przeszkoleni zarówno z zakresu ratownictwa drogowego, jak i medycznego.

– Strażacy ochotnicy to lokalni bohaterowie, z oddaniem i poświęceniem ratujący ludzi i ich dobytek. To ludzie, których warto i trzeba naśladować, to też nierzadko autorytety dla młodych. Cieszę się, że możemy wesprzeć środami z budżetu Mazowsza ich swoiste miejsca pracy – podkreśla wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Co ważne, druhowie dysponują coraz lepszym sprzętem strażackim, w tym nowoczesnymi samochodami ratowniczo-gaśniczymi. Jest to możliwe również dzięki środkom z budżetu województwa. Od lat samorząd Mazowsza wspiera ochotnicze straże pożarne. Od 2006 r. do 2017 r. przekazał na zakup sprzętu i samochodów przeciwpożarowych ponad 71 mln zł. W tym czasie wsparcie otrzymało niemal 2995 jednostek OSP. Pozwoliło to zakupić przeszło 500 samochodów pożarniczych, ponad 20 łodzi, a także ponad 150 zestawów ratownictwa technicznego lub medycznego.

– Zawsze z wielkim uznaniem i szacunkiem odnoszę się do pracy strażaków ochotników. To ludzie, którzy niosąc pomoc, bez wahania i bezinteresownie, często ryzykują swoim życiem i zdrowiem. Naszym zadaniem jest ich wspierać. Od lat staramy się wyposażać ich w możliwie najlepszy sprzęt. Teraz środki kierujemy na równie ważne zadanie – remonty strażnic. Mówimy tu o lepszym komforcie pracy, ale też bezpieczeństwie dla samych strażaków i ich sprzętu – podkreśla marszałek Adam Struzik.

– Strażackie remizy, które dziś dotujemy, od zawsze były swoistymi centrami małych społeczności. Wiele inicjatyw lokalnych odbywa się właśnie w strażackich remizach. Dlatego tak ważne jest, aby mieszkańcy małych miejscowościach mogli spotykać się w godnych warunkach – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Subregion radomski

W tym subregionie 25 strażnic OSP będzie mieć wyremontowane dachy. Nowe bramy garażowe zyskają m.in. remizy w Solcu nad Wisłą i Dobrucie. Z kolei instalacje centralnego ogrzewania zmodernizują druhowie z Grabowa nad Pilicą i Wólki Modrzejowej. Na 55 projektów z subregionu radomskiego radni przeznaczyli prawie 1,3 mln zł.

– Druhowie z naszego subregionu byli najaktywniejsi, i to do nich trafia najwyższe wsparcie. Również najwięcej strażnic z radomskiego będzie wyremontowanych, bo aż 55. To bardzo ważne i potrzebne inwestycje. To są wprawdzie nieduże kwoty, ale zdaję sobie sprawę, że wiele z przedsięwzięć potrzebowało właśnie takiego zastrzyku gotówki, aby mogły być w ogóle zrealizowane. Jeszcze raz serdecznie gratuluję wszystkim beneficjantom – podkreśla członek zarządu Rafał Rajkowski.

Subregion siedlecki

Wyremontowane dachy strażnic w Woli Wodyńskiej, Łupinach i Polakach (pow. siedlecki), odnowione elewacje remiz w Wyszkowie i Sokółce (pow. węgrowski) to tylko kilka przykładów prac modernizacyjnych, które będą możliwe, dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza. Radni województwa mazowieckiego zdecydowali o dofinansowaniu kwotą 1,1 mln zł 48 projektów z subregionu siedleckiego.

Subregion ciechanowski

Już wkrótce strażacy ochotnicy z OSP Sokołowy Kąt (pow. żuromiński) wyremontują dach swojej strażnicy. Druhowie z Winnicy (pow. pułtuski) odnowią posadzkę w remizie, a nowe tynki będzie mieć świetlica OSP Piegłowo (pow. mławski). Prace te będą możliwe, dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza – kwotą 351 tys. zł dofinansowano 16 projektów z ciechanowskiego.

Subregion ostrołęcki

Druhowie OSP ze Starego Szelkowa (pow. makowski) wyremontują dach strażnicy, a strażacy z Nuru (pow. ostrowski) zajmą się remontem ścian i posadzek w garażach. Z kolei nową instalację elektryczną i alarmową będą mieć strażacy z Brańszczyka (pow. wyszkowski). Prace te będą możliwe dzięki ponad 965 tys. zł przeznaczonym na 41 inwestycji.

Subregion płocki

Strażacy ochotnicy z Małej Wsi (pow. płocki) odnowią posadzki i tynki w garażach swojej strażnicy, druhowie z Gąbina (pow. płocki) wyremontują dach remizy, a w nowe drzwi i okna w budynku OSP zainwestują ochotnicy z Podlesia (pow. sierpecki). Na 19 projektów z subregionu płockiego radni przeznaczyli 447 tys. zł.

Warszawa i okolice

Dach swojej strażnicy wyremontują ochotnicy z Młodzieszyna (pow. sochaczewski), z kolei druhowie ze Strachówki (pow. wołomiński) odnowią budynek remizy, a ochotnicy z Pomiechówka (pow. nowodworski) odnowią szatnię i łazienki w strażnicy. Prace te będą możliwe dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza – radni województwa mazowieckiego zdecydowali o dofinansowaniu kwotą 817 tys. zł 35 projektów z Warszawy i okolicznych powiatów.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009