Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Upalne XIX Mazowieckie Dni Rolnictwa

02.07.2018

Za nami XIX Mazowieckie Dni Rolnictwa połączone z Mazowiecką Wystawą Zwierząt Hodowlanych. To najważniejsze wydarzenie branżowe organizowane w centralnej Polsce. Targi odbyły się w dniach 16-17 czerwca na terenie MODR Oddział Poświętne w Płońsku.

Oszacowano, że w ciągu dwóch dni imprezę odwiedziło ok. 70 tys. zwiedzających. Wystawa - jak co roku - była dedykowana rolnikom z województwa mazowieckiego i województw ościennych. Przyjeżdżały rodziny i grupy zorganizowane, ponieważ profesjonalna wystawa rolnicza stworzyła możliwość poznania nowych trendów w hodowli oraz nowinek technicznych i technologicznych, ciekawych rozwiązań możliwych do zastosowania w gospodarstwie rolnym.

Prezentacja „Pola doświadczalnego” MODR O/Poświętne

MODR Oddział Poświętne w Płońsku jest jednym z nielicznych miejsc w kraju, gdzie prowadzone są doświadczenia polowe. Na 20 ha gruntów rolnych pracownicy Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa przygotowali 393 poletka z odmianami 21 gatunków roślin uprawnych. W tym roku Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe obejmuje w sumie: 103 odmiany pszenicy ozimej, pszenicy jarej, jęczmienia jarego oraz kukurydzy.

Zainteresowani uprawami roślin rolniczych otrzymali bezpłatnie „Przewodnik po polu doświadczalnym”, który opracowali pracownicy Oddziału Poświętne MODR, a dofinansowała Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich Województwa Mazowieckiego. Specjaliści opisali prezentowane na polu odmiany i technologie uprawy. Podczas targów przy poletkach doświadczalnych firmy współpracujące i doradcy MODR informowali o zastosowanych zabiegach i dotychczasowych efektach uprawy.

Mazowieckie Dni Rolnictwa to również stanowiska doradcze i informacyjne MODR–u oraz placówek naukowych i firm pracujących na rzecz sektora rolniczego. Wielu rolników było zainteresowanych bardzo szczegółowymi informacjami o możliwościach pozyskania środków z działań PROW 2014-202, pytali o dofinansowanie dla młodego rolnika, restrukturyzację gospodarstw, rozwijanie przedsiębiorczości. Interesanci oczekiwali kompleksowej informacji o środkach unijnych ze wskazaniem różnych wariantów.

Bogata oferta stoisk firmowych

Na placu wystawowym o powierzchni ok. 3 ha przygotowano interesującą ekspozycję maszyn, sprzętu i urządzeń do produkcji rolnej oraz wystawę zwierząt hodowlanych. Do Płońska zjechało ponad 400 wystawców, cześć zarezerwowała bardzo znaczną powierzchnię wystawową prezentując interesującą ofertę ciągników, maszyn rolniczych, kombajnów. Reprezentowane były czołowe krajowe i zagraniczne marki maszyn i urządzeń rolniczych. Bogata gama nowoczesnego sprzętu rolniczego: ciągników, maszyn i urządzeń oraz środków niezbędnych nie tylko w produkcji rolniczej była oceniona przez specjalną komisję. W tym roku Hitem Targowym wystawy została praso-owijarka NON-STOP Kverneland Fastable produkowana przez Kverneland, a zgłoszona przez firmę Pol-Agra Sp.J., J. Korneluk, T. Rzeszowski z Płońska. Urządzenie zostało docenione za rozwiązania konstrukcyjne zwiększające wydajność i ułatwiające pracę operatora.

Co roku wysoki poziom aranżacji stoisk zwraca uwagę zwiedzających. W konkursie „Najciekawsze stoisko” w kategorii „Wystawa” I miejsce otrzymała firma F.U.H. STALSYSTEM Anna Stawiarska – producent kominów kwaso-i żaroodpornych. Natomiast w kategorii „Kiermasz” wyróżniona została firma „Ogrody i balkony” Jan Tkaczyk za prezentację szerokiej gamy kwiatów jednorocznych rabatowych, doniczkowych i balkonowych.

Mazowiecka Wystawa Zwierząt Hodowlanych

Na X Mazowieckiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych, która jest miejscem promocji dorobku hodowlanego oceniano bydło i klacze. Komisje sędziowskie uhonorowały tytułami czempionów i wiceczempionów w poszczególnych kategoriach konkursowych najlepsze sztuki. Komisja Oceny Bydła Mlecznego - spośród 43 zwierząt prezentowanych przez 12 hodowców - tytuły superczempionki wystawy przyznała: krowie należącej do Waldemara Plantowskiego oraz jałowicy Andrzeja Jeznacha. W konkursie młodego hodowcy 11 dzieci zaprezentowało cieliczki z gospodarstw swoich rodziców.

Podczas targów hodowcy koni z województwa mazowieckiego zaprezentowali 53 klacze. W sobotę oceniano klacze hodowlane następujących ras: huculskiej, śląskiej, zimnokrwistej, polskiej szlachetnej półkrwi oraz konik polski. Championem wystawy została klacz Roma, której właścicielem jest Krzysztof Grąbczewski.

W niedzielę odbyły się XXIII Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi. Sędziowie docenili bardzo dobre przygotowanie koni do konkursu, odpowiednią pielęgnację, wyczesanie oraz perfekcyjne wyszkolenie koni zaprzęgowych. Nagrodę za najbardziej stylowy zaprzęg otrzymał Krzysztof Grąbczewski.

VIII Turniej Ekologiczny

Bardzo atrakcyjny dla widzów i uczestników okazał się VIII Turniej Ekologiczny organizowany przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Bank Spółdzielczy w Płońsku, Nadleśnictwo Płońsk, Urząd Miejski w Nasielsku Sponsorami byli: Urząd Miasta w Płońsku, Urząd Gminy w Płońsku, Koło Pszczelarzy w Płońsku i Kancelaria Adwokacka BDG CONSULTING. W turnieju wzięło udział 10 drużyn. Zwyciężyła drużyna „Jakubiak”, a wszystkie zostały uhonorowane nagrodami rzeczowymi zakupionymi dzięki hojności organizatorów i sponsorów. Idea konkursu, jaką jest propagowanie ekologii i ochrony środowiska, znajomości przyrody zyskała uznanie uczestników i widzów. Zadania konkursowe nie tylko bawiły, ale uczyły i zmuszały do myślenia zarówno uczestników i obserwatorów.

MODR O/Poświętne przygotował prezentację potraw i produktów tradycyjnych połączoną z degustacją. Tym samym organizatorzy podkreślili znaczenie produktów wytwarzanych metodami tradycyjnymi, z naturalnych surowców, pochodzących z małych gospodarstw rolnych. Wystawione produkty i potrawy przeznaczone do degustacji były wielokrotnie nagradzane w konkursach kulinarnych, głównie: ,,Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” i „O Laur Marszałka”.

Patronat honorowy nad imprezą sprawowali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Wojewoda Mazowiecki.

Znakomitą oprawę imprezie nadały występy młodych artystów z zespołów: „Stróżewiacy”, „Wesołe Nutki”, „Krajkowiacy” oraz „Moja Rodzina” z projektem scenicznym – „Patriotyzm rodzi się w Rodzinie”.  Mazowieckie targi miały także akcenty niepodległościowe, były biało-czerwone plakietki u organizatorów  oraz  prelekcja z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tegoroczna edycja targów, mimo tropikalnej temperatury, przebiegła z rozmachem i została odebrana z zadowoleniem zarówno przez wystawców, jak i ogromnej liczbie odwiedzających. Pobyt na tegorocznej imprezie w Poświętnem wielu rolnikom dawał sposobność nie tylko wymiany poglądów, porównania własnych upraw polowych z poletkami doświadczalnymi, osiągnięć w hodowli zwierząt z innymi, ale też umożliwił poszukiwanie inspiracji w celu unowocześnienia gospodarstw i produkcji rolnej oraz nawiązanie kontaktów biznesowych z regionalnymi dealerami maszyn.

Gośćmi targów byli parlamentarzyści oraz samorządowcy, przedstawiciele władz wszystkich szczebli oraz agend rządowych związanych z rolnictwem. Obowiązki gospodarzy sprawowali Sławomir Piotrowski - dyrektor MODR, Tomasz Skorupski - zastępca dyrektora MODR oraz Jarosław Grabowski - dyrektor Oddziału Poświętne MODR z pracownikami.

Scena a na niej Sławomir Piotrowski - dyrektor MODR oraz Jarosław Grabowski - dyrektor Oddziału Poświętne MODR wręczają dyplomy i upominki dzieciom z zespołów

Prezentacja odmian na Polu doświadczalnym - zboża

Zawody w powożeniu zaprzęgami

Kiermasz kwiatów i roślin ozdobnych

Prezentacja klaczy hodowlanych

Prezentacja championów bydła

Zdjęcia: Bożena Chądzyńska i Radosław Sobecki.

Źródło: MODR

                  

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009