Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Festiwal ginących zawodów już za nami

03.10.2018

W miniony weekend w Wyszogrodzie odbył się Festiwal ginących zawodów, organizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Razem dla Rozwoju, w ramach realizacji operacji „Tradycje Polskiej Wsi” współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W trakcie imprezy plenerowej uczestnicy festiwalu mieli okazję bezpośredniego zapoznania się z umiejętnościami i technikami starych zawodów. Jedną z atrakcji imprezy były pokazy kowalstwa prezentowane przez członków Stowarzyszenia Kowali Polskich z całej Polski. Ponadto uczestnicy festiwalu mogli aktywnie uczestniczyć w warsztatach garncarstwa oraz wikliniarstwa, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów uczyli się wyplatania koszy i sztuki lepienia z gliny.

W trakcie trwania festiwalu uczestnicy mieli możliwość degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i Sołectwa z terenu gminy i Miasta Wyszogród.

Program drugiego dnia festiwalu wzbogacony został o Seminarium pn. "Ginące zawody - pomysłem na przyszłość", które stanowiło najskuteczniejszą formą wymiany doświadczeń między podmiotami zaangażowanymi w rozwój obszarów wiejskich. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z doświadczeniami w zakresie wykorzystania ginących zawodów w celach zarobkowych.

Kolejną atrakcją tego dnia były koncerty kapel ludowych, w tym Zespołu Ludowego “Grzybowianki”, Zespołu Tańca Ludowego „MASOVIA” przy Politechnice Warszawskiej w Płocku oraz Kapeli Płockiej połączone z prezentacją folkloru - obrzędy, zwyczaje, muzyka, taniec, śpiew, stroje ludowe polskiej wsi.

Na zakończenie dwudniowej imprezy Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Działania Razem dla Rozwoju – Pan Mariusz Bieniek, podziękował wszystkim rzemieślnikom za zaprezentowanie lokalnej społeczności efektów pracy osób pracujących w zawodach, które znikają z codziennego życia mieszkańców obszarów wiejskich.

Festiwal Ginących Zawodów – Pokaz strojów ludowych Zespołu Ludowego Grzybowianki

Mężczyzna wykonujący garnek z gliny

uczestnicy festiwalu lepiący garnki z gliny

Scena z uczestnikami festiwalu

zospół ludowy na scenie

Panie w strojach ludowych

Źródło: LGD Razem dla Rozwoju


                         Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009