Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Relacja z konferencji „Żywność a zdrowie człowieka - świadomy konsument”

03.10.2018

Ponad 140 mieszkańców obszarów wiejskich, głównie kobiet, wzięło udział w konferencjach „Żywność a zdrowie człowieka - świadomy konsument”, które odbyły się 25 września br. w Płocku i 26 września w Siedlcach.

Najnowszą, fachową wiedzę w tym zakresie, przedstawili wykładowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji z Katedry Dietetyki: dr hab. Dominika Głąbska i dr inż.  Aleksandra Kołota oraz dr hab. Dominika Guzek z  Katedry Organizacji i Ekonomiki Konsumpcji.

Wykłady wprowadzające na temat „Jak pokonać przeszkody w zmianie nawyków żywieniowych”, wygłosiły dietetyczki: mgr Monika Kurowska (w Siedlcach) i mgr. Anita Ciemiecka (w Płocku), które udzieliły praktycznych wskazówek w zakresie kształtowania właściwych nawyków żywieniowych. Program konferencji obejmował 7 godzin wykładów. Ich tematyka dotyczyła między innymi zagadnień z zakresu planowania żywienia w kontekście zdrowia człowieka, roli składu i wartości odżywczej produktów w żywieniu. Konferencje były elementem edukacji żywieniowej w ramach propagowanej polityki prozdrowotnej.

Ważnym punktem konferencji był wykład „Świadomy konsument” dotyczący informacji zamieszczanych na etykietach. Uczestnicy dowiedzieli się jak je czytać oraz poznali znaki i systemy jakości żywności. Podczas kolejnego wykładu „Wpływ żywienia na zapobieganie i leczenie chorób cywilizacyjnych”, prelegentka zwróciła szczególną uwagę na zapobieganie (przez właściwe odżywianie) występowaniu chorób dietozależnych, takich jak: nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu, osteoporoza i niedokrwistość.

Konferencje zorganizowane zostały przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w partnerstwie z Lokalną Grupą Działania Ziemi Siedleckiej, Lokalną Grupą Działania Aktywni Razem i Mazowiecką Izbą Rolniczą w ramach operacji pt. Żywność a zdrowie człowieka - świadomy konsument”, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu  Rozwoju  Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020. Skierowane były do mieszkańców terenów wiejskich województwa mazowieckiego, w szczególności rolników, w tym prowadzących działalność agroturystyczną (turystykę wiejską, zagrody edukacyjne i gospodarstwa opiekuńcze), przedstawicieli samorządu rolniczego, LGD, KGW i organizacji pozarządowych.

Celem operacji była aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie poprawy jakości ich życia, poprzez podejmowanie działań w kierunku wykorzystania żywności wysokiej jakości w zdrowym żywieniu człowieka.

Otwarcie konferencji przez dyrektora MODR Sławomira Piotrowskiego

sala wykładowa z uczestnikami konferencji

sala wykładowa z uczestnikami konferencji

sala wykładowa z uczestnikami konferencji

Źródło: MODR


                          


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009