Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Najpiękniejsze szopki nagrodzone

10.12.2018

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zakończyła się kolejna edycja konkursu plastycznego pt. „Szopka betlejemska”. Dla uczestników i ich opiekunów skansen przygotował też kilka niespodzianek.

Wykonywanie szopek betlejemskich należy do najpiękniejszych zwyczajów związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Te niezwykłe dzieła przypominały najważniejsze wydarzenia z Betlejem sprzed 2000 lat. Przez wieki przybierały one różne formy, włączano do nich też postaci z życia codziennego, jak Żyd, cyganie, żołnierze czy mieszkańcy wsi. W okresie karnawału ich mniejsze, skrzynkowe formy towarzyszyły odwiedzającym chłopskie domostwa kolędnikom. Gospodarze przyjmowali ich u siebie z radością, wierząc, że w ten sposób zapraszają też szczęście i urodzaj.

Z pomysłem, ale zgodnie z tradycją

Konkurs plastyczny, do którego sierpeckie muzeum zaprosiło uczniów szkół podstawowych stanowił nawiązanie to tej tradycji. Uczestnicy rywalizacji mieli za zadanie zaprojektować i wykonać przestrzenną pracę ukazującą historię narodzin Jezusa. Do pracy mogli użyć rozmaitych materiałów, jedyne ograniczenie stanowiła tu ich pomysłowość. To właśnie inwencję twórczą, walory estetyczne i zgodność z regulaminem konkursu oceniało jury. Spośród 83 nadesłanych szopek (59 w kategorii 6–10 lat i 24 w kategorii 11–15 lat) jurorzy wyłonili 8, przyznając ich autorom miejsca od 1 do 3 i wyróżnienia. Zadanie mieli niełatwe, prace biorące udział w tegorocznej edycji konkursu wykonane zostały z dużą starannością i kreatywnością.

szopka betlejemska

szopka betlejemska

szopka betlejemska

Kategoria 6–10 lat

  • I miejsce: Zofia Jagodzińska, I Prywatna Szkoła Podstawowa w Sierpcu,
  • II miejsce: Adam Budka, Samorządowa Szkoła Podstawowa w Przeradzu Małym,
  • III miejsce: Tomasz Maciejewski, Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu,
  • Wyróżnienie: Aleksandra Rutkowska, Zespół Szkół w Lutocinie.

 Kategoria 11–15 lat

  • I miejsce: Julia Skierska, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Bożewie,
  • II miejsce: Wiktor Rutkowski
  • III miejsce: Amelia Przybyszewska, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu,
  • Wyróżnienie: Alicja Klara Sulkowska, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu.

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sprzętu RTV, turystycznego i sportowego. Po emocjach konkursowych przyszedł czas na relaks. Młodzi artyści i ich opiekunowie mieli okazję przejechać się wozem po skansenie, a potem już z przewodnikiem zwiedzić wnętrza chałup chłopskich, dzięki czemu poznali zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe sprzed 100 lat.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Jednocześnie zachęcamy do odwiedzenia Muzeum w Sierpcu, by na wystawie pokonkursowej obejrzeć wszystkie zgłoszone do rywalizacji szopki, a także – dzięki ekspozycji „Boże Narodzenie na Mazowszu” – poczuć magię świąt.

Źródło: www.mazovia.pl

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009