Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Niedziela Palmowa w radomskim muzeum

13.03.2019

14 kwietnia, w godz. 10.00 - 17.00 w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu o godz.13.00 rozpocznie się msza św. w zabytkowym kościele z Wolanowa.

palma przed wiejską chatą

Po zakończonej liturgii procesja przejdzie na muzealne pola, gdzie zostaną osadzone w ziemi kilkumetrowe poświęcone palmy, co zgodnie z ludową tradycją chroni zasiewy i zapewnia urodzajne plony.  Podczas Niedzieli Palmowej nastąpi wręczenie nagród laureatom konkursu dla dzieci „Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego”. Wszystkie prace będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w Kaplicy z Rdzuchowa-Kolonii. 

W programie Niedzieli Palmowej m. in.: warsztaty pisankarskie oraz robienia palm, kiermasz wielkanocny, zwiedzanie ekspozycji muzealnych. Stałe ekspozycje wnętrz muzealnych uzupełniono elementami wystroju świątecznego, które przybliżą zwiedzającym przygotowania do Świąt Wielkanocnych i ich obchody w dawnej społeczności wiejskiej. Aranżacje prezentują wiele świątecznych atrybutów, jak chociażby znane współcześnie palmy i kraszanki, ale i zapomniane kołatki czy kłodę popielcową. Ekspozycje z elementami symbolizującymi zbliżające się Święta Wielkiej Nocy będzie można oglądać na terenie zagród wiejskich oraz w Dworze z Pieczysk.

Autor: Ewa Szczepanowska (Muzeum Wsi Radomskiej)


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009