Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Niedziela Palmowa w skansenie

15.04.2019

To była wyjątkowa niedziela dla Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Blisko 3 tys. osób, z misternie wyplecionymi palmami w dłoniach, wzięło udział w obchodach święta, rozpoczynającego Wielki Tydzień Paschalny. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

              Niedziela Palmowa w Sierpcu

W tradycji chrześcijańskiej niedziela poprzedzająca Wielki Tydzień nazywana była Wstępną. Wtedy to rozpoczynały się przygotowania do najważniejszego w kalendarzu obrzędowym święta – Wielkanocy.

Poznajmy wielkanocne zwyczaje

Pragnąc przywrócić blask zapomnianym zwyczajom związanym z Niedzielą Palmową, sierpecki skansen, oprócz zwiedzania wystawy „Wielkanoc na Mazowszu”, zaproponował uczestnikom udział w pokazach i warsztatach świątecznych. Przy jednej z chałup gospodynie tworzyły tradycyjne mazowieckie palmy wielkanocne z trzciny, bukszpanu, gałązek wierzbowych z baziami i wykonanych z bibuły kwiatów. Uczestnicy wydarzenia zobaczyć mogli jak wyglądało przygotowywanie ozdób z papieru i wysypywanie wzorów z białego piasku na polepach, jak ozdabiano jaja metodą nakładania wzorów z wosku i zanurzania ich w barwnikach. Porównali z czego składało się święcone w biednych i zamożnych domach chłopskich oraz na dworze szlacheckim. W izbie szkolnej dzieci, na warsztatach dekorowania karty świątecznych, dały pokaz swojej kreatywności.

Która najładniejsza?

Na placu przed muzealnym kościołem turyści podziwiali wystawę palm zgłoszonych do udziału w konkursie „Tradycyjna palma wielkanocna”. Mogli również głosować na tę, która ich zadaniem była najładniejsza. Komisja konkursowa wybrała także jedną palmę reprezentującą region Mazowsza Płockiego  – nagrodzoną przez dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W plebiscycie wzięło udział 41 palm, na które oddano łącznie 550 głosów. Listę laureatów można znaleźć na stronie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody pieniężne. Upominki zostały też rozlosowane wśród osób, które oddały swój głos.

Kiermasz rękodzieła

Przez cały czas trwania imprezy na placu przed amfiteatrem odbywał się wielkanocny kiermasz rękodzieła. Na 37 stoiskach znalazły się palmy, kosze do święconki, cukrowe baranki, pieczywo obrzędowe, a także dekoracje na świąteczny stół wykonane z naturalnych materiałów. Na scenie amfiteatru wystąpiły Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy KODERKI z Łowicza w widowisku obrzędowym „Kogut” oraz Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierpcu w repertuarze marszowo–rozrywkowym.

Bogactwo zwyczajów związanych ze śmigusem-dyngusem

Będzie można je poznać podczas „Gier i zabaw wielkanocnych”, które odbędą się w sierpeckim skansenie w Lany Poniedziałek, 22 kwietnia w godzinach 10.00–18.00. Uczestnicy imprezy poznają zapomniane gry i zabawy zespołowe. Potoczą obręcze i fajerki, zagrają w kręga, pobujają się na kilkumetrowej wysokości huśtawce wielkanocnej, nazywanej wozawką. Będą także zawody w strzelaniu wodą z sikawek dyngusowych do celu, a wiele emocji dostarczą z pewnością zawody w biciu jajek. Nie zabraknie też przejażdżek konnych, niezmiennie cieszących się wielkim zainteresowaniem gości odwiedzających skansen. Warto pamiętać, że w święta Wielkiej Nocy woda ma wyjątkową moc. Pozwólmy się oblać, choćby symbolicznie, by cieszyć się dobrym zdrowiem i urodą przez cały rok.

Wielkanoc to nie tylko piękne obrzędy i zwyczaje mające zapewnić zdrowie, urodzaj oraz szczęście, ale przede wszystkim radość ze spotkań z najbliższymi. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do skansenu, by poczuć atmosferę dawnych świąt.

Źródło: www.mazovia.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009