Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Dzieci mają swoje święto

31.05.2019

Pierwszy dzień czerwca to szczególna karta w kalendarzu – oficjalnie swoje święto mają dzieci na całym świecie. Jak mówią nasi najmłodsi mieszkańcy Mazowsza jest to jeden z najmilszych dni w roku, nie tylko ze względu na prezenty, ale przede wszystkim na to, że dorośli całą uwagę skupiają właśnie na nich.

Wszystkim dzieciom z okazji ich święta życzymy dużo radości i uśmiechu na twarzy,  wspaniałych przyjaciół, powodzenia w nauce, rozwoju swoich pasji i talentów oraz wielu przyjemnych chwil.

Niech rzeczywistość, jak i świat wyobraźni będą dla Was pełne kolorów, szczęścia i beztroski. Niech spełnią się Wasze najpiękniejsze marzenia i te wielkie, i te najmniejsze.

Mazowieckie placówki kultury przygotowały dla najmłodszych na najbliższy weekend wiele ciekawych atrakcji. Wśród nich m.in. rodzinne konkursy z nagrodami, gry i zabawy, warsztaty, koncerty, występy zespołów folklorystycznych, widowiska edukacyjne i wiele innych niespodzianek.

Dla podróżujących koleją

Spółka „Koleje Mazowieckie – KM” przygotowała pozataryfową ofertę dla dzieci i młodzieży – 1 czerwca dzieci i młodzież do 16 lat będą mogli nieodpłatnie podróżować pociągami Kolei Mazowieckich. Wystarczy mieć przy sobie dokument stwierdzających wiek. Natomiast opiekunowie będą mogli skorzystać z obowiązującej przez cały rok oferty handlowej „Przejazdy rodzinne”, zgodnie z par. 33 Taryfy przewozowej „Kolei Mazowieckich –  KM” (TP-KM).

Niespodzianka – Warszawska Kolej Dojazdowa Sp. z o.o. przy współpracy z Radiem Bogoria będzie rozdawać maskotki spółki (od 30 maja do 1 czerwca). To wiewiórka – zwinna i szybka jak „WUKADKA”. Dodatkowo w kasach WKD, 1 czerwca, będą rozdawane lizaki oraz cukierki dla najmłodszych pasażerów.

Propozycje kulturalne dla najmłodszych

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

 „Dzień Dziecka w skansenie”

impreza plenerowa, 2 czerwca, godz. 10.00–18.00

www.mwmskansen.pl

W pierwszą niedzielę czerwca sierpecki skansen zaprasza na imprezę plenerową pełną przygód i zabawy. Młodzi odkrywcy folkloru będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska, jak żyli, jak świętowali i jak bawili się mieszkańcy mazowieckiej wsi na początku XX wieku. W zagrodach chłopskich wezmą udział w warsztatach, pokazach zajęć codziennych i zabawach podwórkowych. Sprawdzą się też w nietypowych konkursach z nagrodami. Na muzealnej scenie zaprezentowane zostanie widowisko „Na ulicy dobrej wróżki”. Wystąpi także grupa dziecięca Ludowego Zespołu Artystycznego Kasztelanka w barwnych tańcach narodowych. Tego dnia władzę w muzeum przejmą dzieci!

 

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Dzień Dziecka w Sannikach

2 czerwca, godz.16.00–18.00, park w Sannikach

www.ecasanniki.pl

Pełna rozmaitych atrakcji impreza dla najmłodszych pod hasłem „Figle na dworze z Fryderykiem Chopinem”. Do wspólnej zabawy zaproszą dzieci animatorzy. W sannickim parku staną dmuchane zjeżdżalnie. Nie zabraknie waty cukrowej, popcornu i innych smakołyków. Tego dnia zwiedzanie pałacu, podobnie jak impreza dla dzieci, są bezpłatne.

 

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku

„Pinokio” – musical dla dzieci (imitacja wg bajki Collodiego pt. „Pinoccio”)

Spektakle – 1 i 2 czerwca, godz. 16.00

www.teatrplock.pl

Ta bajkowa opowieść wywołuje wśród dzieci duże emocje – od radości po smutek. Dlaczego?  W „Pinokiu” dobro nieustannie walczy ze złem, a zadaniem drewnianego chłopca jest nauczyć się je rozróżniać. Wystrugany z drewna Pinokio jest wesoły, śmieszny i czasami lekkomyślny! Nie chce chodzić do szkoły, woli się włóczyć po mieście i poznawać przyjaciół! Na szczęście z tarapatów ratuje go Błękitna Wróżka!

 

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Koncert dla dzieci

1 czerwca, godz. 14.00  

www.muzeumromantyzmu.pl

Wstęp bezpłatny. Odbędzie się koncert pt. „Zwierzyniec” – o godz. 17.00 na dziedzińcu Pałacyku wystąpią: Cezary Nowak – recytacje, Przemysław Skubała – klarnet, Wojciech Świętoński – pianino. W programie także zajęcia dydaktyczne i warsztaty, folwark pt. „Papugi, pawie i inni mieszkańcy parku”, zajęcia z kierownikiem działu Park i Zwierzyniec, wspólne przygotowywanie posiłków dla ptaków, karmienie ptaków, warsztaty kreatywne „Kolorowa Ptaszarnia”. Na warsztaty obowiązują zapisy (tel. 23 671 70 25).

 

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

Dzień dziecka – radosny czas dla małych i dużych

2 czerwca, 11.00–17.00

www.muzeum-radom.pl

Muzeum Wsi Radomskiej, Centrum Helen Doron Radom zapraszają na niezwykłe wydarzenie pod nazwą „Wyprawa rodzin – czas wyobraźni” – jest to impreza w formie gry terenowej przeznaczonej dla całych rodzin. Na szlaku uczestnicy spotykają różnorakie warsztaty, bazy edukacyjne, bazy sprawnościowe i wiele ciekawych miejsc, które co roku są miłą niespodzianką. Dla uczestników przewidziano blisko 30 niezapomnianych atrakcji.

 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

 „Klub młodych odkrywców sztuki. Wystawa prac na zakończenie projektu edukacyjnego”

od 1 czerwca do 1 lipca

www.muzeum.edu.pl

Placówka zaprasza na pasjonującą podróż w czasie. Na wystawie będzie można obejrzeć prace powstałe w ramach projektu edukacyjnego „Klub młodych odkrywców sztuki”. Jego ideą było przybliżenie uczestnikom zajęć znanych osobowości, najistotniejszych nurtów i najważniejszych wydarzeń z historii sztuki. Wstęp wolny.

 

Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa

Smykofonia

1 i 2 czerwca, godz. 10.00, 11.15, 12.30

www.smykofonia.pl

Smykofonia to sezon koncertowy dla dzieci, rodziców, dziadków, cioć i wujków pod hasłem „Na muzykę nigdy nie jest za wcześnie!”. Kształt koncertów wynika z potrzeb i możliwości percepcyjnych małych dzieci. Utwory są  krótkie i zróżnicowane, mają przejrzystą fakturę. Czas trwania koncertu to około 40-45 minut. Wykonawcy nawiązują bliski kontakt z publicznością. Interakcji sprzyja brak dystansu i tradycyjnego podziału na scenę i widownię. Scenografia sali również odgrywa rolę (kolorowe wykładziny i poduchy).

 

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
spektakl „Ferdynand Wspaniały”

30, 31 maja, godz. 10.00 i 12.00,

1 czerwca, godz. 15.00
www.teatrpolski.waw.pl

Ferdynand Wspaniały nie bez powodu nosi swoje nazwisko – szyje garnitury na miarę, jada w najlepszych restauracjach, sypia w eleganckich hotelach, bywa w najlepszym towarzystwie, a w wolnych chwilach zdarza mu się łapać złodziei. I nie byłoby w tym może nic wyjątkowego gdyby nie fakt, że… Ferdynand jest psem! Wspaniałym psem!

 

„Magiczna podróż – piękna nasza polska cała” – widowisko edukacyjne dla dzieci

28 maja, godz. 10.00 i godz. 12.30;

29 maja, godz. 10.00 i godz. 12.30

Sala Widowiskowa Zespołu „Mazowsze" – Otrębusy

www.mazowsze.waw.pl

Trójka głównych bohaterów tej fabularnej opowieści: mała Agnieszka, jej starszy brat Tomek oraz tajemniczy konserwator starych ludowych instrumentów muzycznych Pan Kajetan zabiorą najmłodszych w pełną niespodzianek i zaskakujących przygód wędrówkę. Widzowie poznają niezwykłe rzemiosło ludowe m. in. wycinanki kurpiowskie – leluje, misternie zdobione wysokie palmy wielkanocne, ręcznie malowaną wilamowicką skrzynię posagową, charakterystyczne tańce, stroje, instrumenty ludowe takie jak burczybas, diabelskie skrzypce, weselny kozioł wielkopolski, zwyczaje i tradycje. Poszczególne sceny spektaklu łączone są animacją komputerową, prezentującą w zbliżeniach stroje regionalne wraz z ich haftami i zdobieniami.

 

Dodatkowe imprezy dla dzieci i rodzin w najbliższym czasie:

  • Na jedenastą edycję Jarmarku Tumskiego zaprasza Muzeum Mazowieckie w Płocku (31 maja – 2 czerwca). Ulice płockiego Starego Miasta zapełnią kolekcjonerzy i wystawcy z całej Polski. Będzie też strefa dziecięca – znajdziemy tu szeroki wachlarz atrakcji dla najmłodszych uczestników wydarzenia,
  • Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich zapraszają dzieci, młodzież i rodziny na XIX warsztaty etnograficzne „Ginące Zawody:, które odbędą się w dniach 5–7 czerwca 2019 r. w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle (ul. Trasa Mazurska 1b),
  • Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu zaprasza m.in. na filmy dla dzieci – „Łowcy Czarownic” (familijny, fantasy, przygodowy, od 9 lat), „Panda i Banda” (animowany, dubbing, b/o wieku), „Dzień Czekolady” (familijny, przygodowy, od 8 lat),
  • Moc niezapomnianych atrakcji w zabytkowym parku w Karolinie i powitanie lata z zespołem „Mazowsze”! 15 i 16 czerwca – w programie m.in. koncerty zespołu "Mazowsze", warsztaty artystyczne, zajęcia edukacyjne, spektakle teatralne dla młodych widzów, niespodzianki dla dzieci i dorosłych, pokaz musztry paradnej, pokazy cyrkowe wraz z warsztatami, strefa smaków Food Trucków, w której goście będą mieli okazję spróbować dań inspirowanych kulturą i kuchnią różnych krajów. Dla najmłodszych Strefa Dziecka z licznymi atrakcjami (w tym: zamki dmuchane, wata cukrowa, popcorn). Darmowy dojazd kolejką WKD na podstawie opaski silikonowej wydawanej od 3 czerwca w kasie biletowej „Mazowsza” w Otrębusach oraz kasach WKD (Warszawa Śródmieście, Warszawa Ochota, Grodzisk Maz. Radońska) na hasło „Rodzinny piknik z zespołem Mazowsze”.
  • Przypominamy: 11 maja został ponownie otwarty dla zwiedzających Park Kulturowo-Historyczny przy Zamku Książąt Mazowieckich w Liwie. Warto w wolnej chwili odwiedzić to urocze miejsce. Zamek w Liwie – warownia i Muzeum Zbrojownia – położony jest 70 km od Warszawy, na znanych szlakach turystycznych: Szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego, Szlak Książąt Mazowieckich, Szlak Doliny Liwca, Szlak Rowerowy Natura. Trasy turystyczne prowadzą do interesujących miejsc w okolicy, w tym do Węgrowa z pięknymi kościołami barokowymi i „Lustrem Mistrza Twardowskiego”. Warto spędzić weekendowy czas w malowniczej dolinie rzeki Liwiec.

Źródło: www.mazovia.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009