Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Publikacje na 10-lecie ENRD

11.06.2019

Z okazji dziesięciu lat działalności Europejska Sieć na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich przygotowała publikacje poświęcone sieciowaniu: Przegląd Obszarów Wiejskich UE nr 27 oraz Rural Networking in Action - migawki z życia na wsi.

W nowym wydaniu Przeglądu Obszarów Wiejskich przeanalizowano rolę tworzenia sieci w polityce rozwoju obszarów wiejskich. Przedstawiono historie tworzenia sieci - jak sieć stała się charakterystyczną cechą rozwoju obszarów wiejskich w Europie. Sieciowanie ożywia politykę rozwoju obszarów wiejskich. Tworzenie sieci nie tylko dojrzało jako narzędzie polityki; różni interesariusze na obszarach wiejskich współdziałają ze sobą w coraz bardziej zróżnicowanym ekosystemie sieciowym. Dla wdrażania polityki rozwoju obszarów wiejskich wartość dodana tworzenia sieci koncentruje się na budowaniu zdolności, poprawie zaangażowania zainteresowanych stron i lepszej realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wartość sieci polega na umiejętności nawiązywania współpracy, integrowania się i dostarczania rezultatów, które w przeciwnym razie nie wystąpiłyby. Sieciowanie łączy ludzi i sprawia że zachodzą zmiany na obszarach wiejskich. Niniejsza publikacja podkreśla w jaki sposób sieciowanie działa w praktyce jak również z teoretycznego punktu widzenia. Przedstawia udane inicjatywy sieciowe, obejmujące różne rodzaje sieci wiejskich i działania sieciowe. Skupia się przede wszystkim na rozwoju obszarów wiejskich, ale także przygląda się, w jaki sposób sieci działają w niektórych innych obszarach polityki. Na zakończenie publikacja podejmuje zagadnienia odnoszące się do przyszłości: w jaki sposób tworzenie sieci będzie ewoluować w ramach WPR po 2020r.


Drugi materiał prezentuje spojrzenie młodych ludzi, którzy decydują o przyszłym rozwoju wsi w Europie na Sieci wiejskie w działaniu. Jest to zbiór wypowiedzi na temat jak sieci wspierają przedsiębiorczość na wsi, środowisko naturalne, dziedzictwo wiejskie i tętniące życiem wspólnoty wiejskie – dziedziny w których wpływ sieci na obszarach wiejskich jest niewątpliwy. Tworzenie sieci rozwoju obszarów wiejskich dotyczy przede wszystkim ludzi. Chodzi o to, aby wspólnie pracować, rozwijać nowe sposoby myślenia i działania oraz budować razem coś nowego; coś, co jest większe niż suma poszczególnych części; i coś, co przynosi korzyści społecznościom wiejskim. Szczególnie potrzebna jest współpraca w celu tworzenia atrakcyjnych obszarów wiejskich dla przyszłych pokoleń. Przeczytaj co mówią na ten temat przedstawiciele sieci oraz ich partnerzy, reprezentanci lokalnych grup działania, właściciele projektów, eksperci rozwoju obszarów wiejskich w Europie. Publikacja jest dostępna w języku angielskim, francuskim i niemieckim.

Zapraszamy do lektury!

Więcej informacji o konferencji NetworX świętującej 10 lat działalności ENRD na stronie: https://enrd.ec.europa.eu/news-events/events/networx-inspiring-rural-europe_en

Źródło: ksow.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009