Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Upał nie odpuszcza. Oszczędzajmy wodę!

13.06.2019

O tym, że wodę należy oszczędzać, wiemy wszyscy. O tym, co się stanie, gdy jej zabraknie, mogą się wkrótce dowiedzieć także mieszkańcy Mazowsza.

                      Susza

Urzędnicy apelują

Jednym z priorytetów Samorządu Województwa Mazowieckiego jest racjonalna gospodarka wodą. Dzięki działaniom władz samorządowych w naszym regionie udało się przeprowadzić szereg działań mających na celu poprawę ochrony zasobów wodnych i ochrony przed powodzią i suszą. Aby jednak poradzić sobie z niedoborami wody w tym szczególnie trudnym okresie, potrzebna jest współpraca i dobra wola mieszkańców Mazowsza.

Kłopoty w powiecie grodziskim

Z kolejnych miejsc na Mazowszu docierają do nas sygnały o braku wody i apele wodociągowców o roztropne jej wykorzystywanie. Dołączamy się do tych apeli i prosimy o rozważny i możliwie oszczędny pobór wody. Zwiększony pobór wody wodociągowej powoduje spadek ciśnienia w sieci, co w konsekwencji utrudnia dostawę wody np. do mieszkań na wyższych piętrach. Prosimy o wykorzystywanie wody przede wszystkim do celów bytowych. W przypadku konieczności używania wody do podlewania trawników, ogrodów, mycia samochodów oraz napełniania przydomowych basenów zalecamy wykonywanie tych czynności w godzinach od 23.00 do 6.00 – czytamy w komunikacie milanowskiego przedsiębiorstwa wodociągów.

Znacznie więcej wody mieszkańcy wykorzystują też w Grodzisku Mazowieckim. Zakład Wodociągów i Kanalizacji szacuje, że jest to dwukrotnie wyższe zużycie niż zazwyczaj. – Wszystkie ekipy techniczne pracują i na bieżąco monitorują stan wody na terenie gminy. Niestety przyczyną obecnej sytuacji jest masowe wykorzystywanie wody do celów innych niż bytowe. Chodzi przede wszystkim o podlewanie ogródków, trawników czy napełnianie przydomowych basenów. Apelujemy do mieszkańców o ograniczanie i racjonalne wykorzystywania wody. Pozwoli to polepszyć sytuację w mieście – zaznaczają grodziscy urzędnicy.

Problem dotyczy nas wszystkich

Jednak apele i ostrzeżenia nie dotyczą wyłącznie powiatu grodziskiego. Upały mogą jeszcze potrwać, i podobna sytuacja może się powtórzyć na terenie innych powiatów. O rozsądne zużywanie zasobów wodnych apeluje także członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska:

– Zmiana klimatu jest widoczna na co dzień. Ostatnie upały sprawiają, że coraz wyraźniej zauważamy, jak wielkie znaczenie ma woda. Już docierają do na sygnały z terenów wiejskich o braku wody i potrzebie roztropnego korzystania z niej. Dlatego zachęcamy mieszkańców Mazowsza do rozważnego korzystania z zasobów wodnych. Podjęcie tego trudu przyniesie efekty nam wszystkim.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla 13 województw. Afrykański żar nie obejmie tylko północno-wschodniej części kraju. W pozostałych regionach temperatura maksymalna może sięgnąć nawet 34 st. C.

Źródło: www.mazovia.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009