Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Mazowsze najsilniejszym polskim regionem

26.07.2019

Województwo mazowieckie kolejny rok z rzędu jest niekwestionowanym liderem wysokości dochodów jednostek samorządu terytorialnego w przeliczeniu na mieszkańca. Tak wynika z opublikowanego na łamach pisma „Wspólnota” nr 14 rankingu „Najzamożniejsze samorządy 2018”.

– To oczywiście powód do satysfakcji dla nas wszystkich – samorządów i mieszkańców Mazowsza – mówi marszałek Adam Struzik. – Jednak nie można zapomnieć o tym, że jesteśmy regionem wewnętrznie bardzo zróżnicowanym. Dlatego walczymy w Brukseli o to, aby przy podziale kolejnych środków z UE brano pod uwagę nowy podział statystyczny – dodaje.

Silny, ale zróżnicowany wewnętrznie region

Przygotowany przez prof. Pawła Swianiewicza i dr Julitę Łukomską z Uniwersytetu Warszawskiego ranking zamożności opiera się na dochodach samorządów za 2018 r. Pozycję liderów w poszczególnych kategoriach, podobnie jak w poprzednich latach, utrzymały: województwo mazowieckie, powiat człuchowski, Warszawa, Sopot, Polkowice.

Dochody Mazowsza w przeliczeniu na mieszkańca od paru lat są na poziomie wyższym w stosunku do innych regionów. W 2018 r. stopień zamożności regionu per capita wyniósł ponad 420 zł. Kolejny region – dolnośląski osiągnął zaledwie 301 zł.

Jak dodaje marszałek Adam Struzik – Mazowsze jest najsilniejszym polskim regionem. Mamy najwyższy poziom dochodów, jak i najwyższą wartość PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jest to już około 110 proc. średniej unijnej. Jednak to tylko połowa prawdy. Województwo mazowieckie jest wewnętrznie bardzo zróżnicowane. Dochody Warszawy w stosunku do powiatów na obrzeżach województwa są około cztery razy większe. Natomiast dochody ludności są wyższe nawet pięć, sześć razy. Pokazuje to z jednej strony ważną rolę metropolii jako motoru napędowego naszego regionu, ale też wiele problemów rozwojowych, związanych z mniejszymi dochodami na obrzeżach województwa. To było przyczyną naszego wniosku do Komisji Europejskiej o nowy podział statystyczny. Muszę z zadowoleniem powiedzieć, że dzięki decyzjom Eurostatu i KE z 2016 r. już od 1 stycznia 2018 roku mamy nowy podział: na część metropolitalną, którą stanowi Warszawa i dziewięć otaczających ją powiatów oraz część regionalną, mazowiecką, gdzie znajdują się pozostałe 32 powiaty. Dzięki takiemu podziałowi możemy starać się o jeszcze większe pieniądze dla obszaru regionalnego.

Mazowsze wspiera lokalne samorządy

W 2018 r. samorząd Mazowsza kontynuował dotychczasowe, a także uruchomił nowe programy wsparcia na rzecz samorządów z regionu. W sumie przekazał lokalnym samorządom blisko 73 mln zł wsparcia.

W tym roku w ramach programów wsparcia przekazane zostało już 105 mln zł, z przeznaczeniem na remonty i budowy dróg lokalnych, rewitalizację zabytków, remonty strażnic OSP, zakup sprzętu pożarniczo-gaśniczego, rozbudowę i modernizację obiektów sportowych czy tworzenie małej architektury. Większość z nich to wsparcie dla małych miejscowości i sołectw.

– Mazowsze tytuł lidera zawdzięcza nie tylko dochodom z podatków PIT i CIT. Stan gospodarki naszego regionu jest również efektem prowadzonej przez nas polityki regionalnej, która stawia na zrównoważony rozwój i pomocniczość. Dzięki wzrostowi dochodów mogliśmy przeznaczyć większe środki na inwestycje i nowe programy wsparcia dla lokalnych społeczności – dodaje marszałek.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009