Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Kamieńczyk – kraina miodu i chleba

06.08.2019

Smacznie, barwnie i regionalnie – tak upłynął Festiwal Miodu i Chleba w Kamieńczyku, w gminie Wyszków (pow. wyszkowski). Imprezę otworzyła członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

stoisko z chlebem

Festiwal Miodu i Chleba to przede wszystkim promocja lokalnej kuchni, ale również ludowego rękodzieła. To wykorzystanie dóbr natury, lasu, pól, łąk i mazowieckiej wsi. Na Mazowszu mamy wspaniałych piekarzy, pszczelarzy i twórców ludowych, co dziś możemy podziwiać i smakować. Co ważne – ideą spotkania jest podtrzymanie wartości wielopokoleniowych. Już dziś zapraszam Państwa za rok na kolejny Festiwal Miodu i Chleba. Bo tutaj po prostu trzeba być – zaznaczyła członek zarządu Elżbieta Lanc.

Uczestnicy festiwalu mogli spróbować regionalnych potraw przygotowanych według tradycyjnych przepisów z naturalnych produktów – wypiekanych chlebów, miodu czy serów korycińskich. Można było spotkać pszczelarzy z Powiatowego Koła Pszczelarzy w Wyszkowie, zajrzeć do ula i poznać recepturę robienia miodu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty pieczenia chleba. Dla najmłodszych przygotowano zabawy, gry i konkursy. O oprawę muzyczną zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Zabrodzia ,,Sława’’, Kapela Czerniakowska i Dariusz Kordek. Wydarzenie dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Najlepszy z najlepszych

Produktem festiwalu został olej rzepakowy Franciszka Keslera – regionalnego wytwórcy, który  prowadzi w Starym Lubiejewie koło Ostrowi Mazowieckiej gospodarstwo rolne. Z wielką pasją zajmuje się tłoczeniem na zimno oleju rzepakowego, który dzięki swoim walorom smakowym i zapachowym jest już bardzo rozpoznawalny. Produkt został wyróżniony w wielu prestiżowych konkursach, m.in. o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego dla mazowieckich producentów żywności.

Źródło: www.mazovia.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009