Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Idzie wrzesień, czas na wykopki…

20.08.2019

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza 1 września, godz. 10:00-18:00 na "Wykopki w skansenie".

wykopki ziemniaków z użyciem kopaczki konnej

Ledwie zakończył się czas żniw, pora już na kolejne prace polowe. W niedzielę 1 września w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zwiedzający będą mieli okazję przyłączyć się do wykopków, a potem zasmakować w zebranych ziemniakach, pieczonych wspólnie na ognisku.

Coroczne święto ziemniaków

Każda pierwsza niedziela miesiąca w sezonie wiosenno-letnim kojarzy się zwiedzającym z tematyczną imprezą w skansenie, dopasowaną do odpowiedniego okresu w roku. I tak mieliśmy już Miodobranie w lipcu czy Żniwa w sierpniu. Wrzesień natomiast w kalendarzu rolniczym kojarzy się z kopaniem ziemniaków i przygotowywaniem zapasów na zimę. Podczas „Wykopków w skansenie” na turystów czekać będzie jak zwykle mnóstwo atrakcji. Z pomocą autentycznych, dawnych narzędzi jak motyki czy kopaczki konne będzie można samemu pomóc w kopaniu kartofli, a potem ich sortowaniu. Uczestnicy imprezy zobaczą również jak wyglądał proces orki konnej i bronowania. W chałupach i obejściach nie zabraknie prezentacji kiszenia kapusty, czesania i przędzenia wełny czy kręcenia powrozów. Wiejska zielarka opowie również o właściwościach leczniczych ziół rosnących na polach i w przydomowych ogródkach. Goście, którzy tego dnia odwiedzą polanę z ogniskiem, zostaną uraczeni pieczonymi w popiele ziemniakami.  Jedną z najciekawszych atrakcji będzie Wiejski Kram, który w tym roku obejmą w posiadanie gospodynie z  Koła Gospodyń Wiejskich w Rycharcicach. Znajdzie się on w jednej z zagród, a zwiedzający będą mogli na nim zakupić ekologiczne warzywa, owoce i przetwory. Najmłodsi również nie znajdą chwili czasu na nudę. Z pewnością oddadzą się bez reszty popularnym na początku XX wieku grom i zabawom na szkolnym podwórku, takim jak: przeciąganie liny, toczenie fajerek i obręczy czy chodzenie na szczudłach. W amfiteatrze pieśni i tańce z różnych zakątków Polski zaprezentuje Ludowy Zespół Artystyczny KASZTELANKA z Sierpca, a Kurpiowska Kapela CARNIACY z Czarni uprzyjemni czas „kurpsiosko gadko” i skocznymi przyśpiewkami. Tradycyjnie wokół sceny nie zabraknie stoisk z wyrobami rękodzieła oraz pysznymi regionalnymi przysmakami.

Więcej informacji na stronie: www.mwmskansen.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009