Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Przypominamy - 8 września Dożynki Województwa Mazowieckiego!

06.09.2019

Dożynki Województwa Mazowieckiego – największa tegoroczna impreza rolnicza na Mazowszu odbędzie się na błoniach zamkowych w Ciechanowie, w dniu 8 września br.

Plakat 

Dożynki obok charakteru religijnego oferują liczne atrakcje dające możliwość wspólnego świętowania i zabawy.

Tegoroczne Święto Plonów będzie obchodzone już po raz dwudziesty pierwszy, jednak jego tradycja sięga swoimi korzeniami dużo dalej, aż do słowiańskiej równonocy jesiennej, przypadającej pod koniec września. Mazowiecka wieś jest miejscem, gdzie praca, godność, odpowiedzialność i rodzina są filarami codziennego życia. Nie dziwi zatem fakt, iż uroczystość dożynek, organizowana co roku w innym miejscu naszego województwa, daje możliwość integracji i wspólnego podziękowania Bogu za plony przy jednoczesnej zabawie z okazji zakończenia zbiorów.

Uroczystość rozpocznie msza święta o godzinie 14:00.

Tradycją już jest, że ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi. Przekażą oni symboliczny chleb na ręce marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, starosty powiatu ciechanowskiego Joanny Potockiej-Rak i prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego. Podzielą się oni nim z uczestnikami dożynek.

Ceremonia dzielenia się chlebem wyraża szacunek i podziękowanie za podejmowany przez rolników trud. Świadczy o dostatku i chęci dzielenia się nim z drugim człowiekiem. Jest symbolem przekazywania pokoju i pomyślności.

W naszej kulturze dożynki zawsze wyprawiano, gdy już pokoszono i zżęto wszystkie zboża. Dlatego nieodłącznym elementem dożynkowym był i niezmiennie jest wieniec wykonany z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów. Takie skupisko wszystkich plonów zachwyca bogactwem i różnorodnością mieniących się barw.

Całość wydarzenia uatrakcyjni doskonała oprawa muzyczna i artystyczna. Wystąpią lokalne zespoły m.in. Jabłoniacy, Ludowy Zespół Artystyczny. W programie przewidziane są też występy gwiazd większego formatu: Ani Dąbrowskiej oraz Varius Manx.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009