Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Mazowieckie Święto Plonów

09.09.2019

Dożynki to najważniejsze święto na mazowieckiej wsi. W tym roku spotkaliśmy się w Ciechanowie, by wspólnie podziękować rolnikom za ich wytrwałość i ciężką pracę – mówił marszałek Adam Struzik do uczestników mazowieckiego święta plonów.

Święto Plonów to kultura i bogata tradycja, głęboko zakorzeniona w świadomości mieszkańców wsi i miast. Tegoroczne dożynki wojewódzkie były wyjątkową okazją do obejrzenia pięknych, ręcznie plecionych, wieńców, rozsmakowania się w regionalnej kuchni, obejrzenia wystawy płodów rolnych, a także posłuchania muzyki – ludowej i popularnej.

Ceremoniał dożynkowy

Barwny korowód z wieńcami poprowadziła Miejska Orkiestra Dęta OSP Ciechanów i OSP Sochocin wraz z Ludowym Zespołem Artystycznym „Ciechanów”. W sumie na dożynkach w Ciechanowie zaprezentowało się aż 22 koła gospodyń wiejskich z powiatu ciechanowskiego.

Tradycją już jest, że ceremoniom dożynkowym przewodniczą starosta i starościna dożynkowi – w tym roku byli to Teresa Kosobudzka z Wiksina (gm. Grudusk) i Janusz Lazarski z Rydzewa (gm. Ciechanów). Symboliczny bochenek chleba, wypieczony z mąki z tegorocznych zbóż, przekazali na ręce marszałka Adama Struzika, prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego oraz starosty ciechanowskiego Joanny Potockiej-Rak, którzy podzielili się nim z uczestnikami święta plonów.

Podczas dożynek wybierany jest także najpiękniejszy wieniec dożynkowy  – w tym roku pierwsze miejsce przypadło mieszkańcom sołectwa Mostki (powiat zwoleński). Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Karczewcu (powiat węgrowski). Trzecie miejsce w konkursie przypadło dla Koła Gospodyń Wiejskich Dwórki Heleny (powiat siedlecki). Wyróżnienia marszałka trafiły do Teresy Jasińskiej, zespołu Sobótka z Czarnolasu (powiat zwoleński) oraz do mieszkańców miejscowości Polany (powiat radomski). Wręczono również nagrody w konkursie Polski Producent Żywności szczebla wojewódzkiego – w gronie najlepszych znalazło się 13 firm i przedsiębiorstw: Kraina Czarnego Bzu Teresa i Andrzej Lubeccy, Gospodarstwo pod Jastrzębcem Andrzej Ciołkowski, Piekarnia Hanna Milewska, manufaktura rodzinna „Syropy z Łąk i Pól” Maria Cholewa, rodzinna firma M&K s. c. Monika Łabędzka Karol Łabędzki, Zakład Produkcyjno-Usługowy „Sekret Smaku” Joanna Gronowska, Wyrób Wędlin Tradycyjnych Adam Węgłowski, Stowarzyszenie „Kraina Sadów” – Koordynator Klastra „Polska Natura”, Piekarnia „Gzik” Violetta Gzik-Janiak, Nalewkarnia LONGINUS Rafał Dziliński, Grajan Grażyna Stelmachowska-Kowalska, firma specjalizująca się w produkcji konfitur Zielono Mi Agnieszka Jarosińska, Wiesław Gowin Gospodarstwo Rolne Dwórzno. 

Ciekawy program artystyczny

Niespodzianki i konkursy pod hasłem „PRO(W)ste historie – 15 lat województwa mazowieckiego w Unii Europejskiej” można było znaleźć w namiotach Samorządu Województwa Mazowieckiego. Nie zabrakło degustacji produktów regionalnych. Na stoiskach regionalnych producentów, w tym laureatów wojewódzkich konkursów i członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze, czekały miody, pieczywo, oleje, ale też tradycyjne konfitury i syropy, owoce, warzywne salsy i ketchupy.

Na najmłodszych uczestników dożynek czekało wiele atrakcji. Były dmuchańce, słodkie smakołyki, a także przygotowane przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie gry plenerowe – „Mazopolis”, „Pociąg do Europy”, bańki mydlane, puzzle oraz gra przypominająca formułą 1 z 10 – „Z Mazowsza do Europy”. 

Pobyt na błoniach zamku w Ciechanowie umilały występy zespołów folklorystycznych – m.in. Zespołu Ludowego „Jabłoniacy” z Jabłonny Lackiej. Do późnego wieczora uczestnicy dożynek bawili się przy koncertach Varius Manx i Ani Dąbrowskiej.

Galeria

Źródło: www.mazovia.pl

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009