Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Sukces Mazowsza. Komitet Regionów przyjął opinię marszałka

09.10.2019

Sukces Mazowsza. We wtorek Komitet Regionów przyjął zalecenia dotyczące skutecznego projektowania strategii rozwoju regionalnego po 2020 r. Jednym ze zgłaszanych przez marszałka Adama Struzika zaleceń było uwzględnienie aktualnych podziałów statystycznych.

                       Komitet Regionów

To bardzo ważna decyzja. Teraz wszystko w rękach Komisji Europejskiej. Liczymy, że nasze sugestie spotkają się z jej aprobatą. To kluczowe, aby nowe programowanie zostało oparte na aktualnych wskaźnikach i uwzględniło aktualne podziały statystyczne. Tylko w ten sposób zaspokojone zostaną interesy zarówno regionów stołecznych, jak i tych regionalnych. Jest to decyzja przełomowa i moim zdaniem zamykająca absurdalną polityczną debatę o podziale administracyjnym Mazowsza – podkreśla marszałek Adam Struzik.

W tej chwili w Brukseli trwają prace nad kształtem przyszłego programowania – polityki spójności po 2020 r. We wtorek marszałek Adam Struzik podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów przedstawił opinię z zaleceniami dotyczącymi skutecznego projektowania strategii rozwoju regionalnego po roku 2020. Opinia została przyjęta i zostanie przekazana do Komisji Europejskiej.

Ważnym elementem tego dokumentu jest apel o uwzględnienie nowego podziału statystycznego w kształtowaniu przyszłej polityki rozwoju, zwłaszcza w odniesieniu do wieloletnich ram finansowych UE po 2020. Dotyczy to zarówno Mazowsza (warszawski stołeczny i mazowiecki regionalny), jak i kilku innych regionów unijnych – z Litwy, Węgier i Irlandii. Marszałek zwracał również uwagę na potrzebę opierania decyzji finansowych i strategicznych na aktualnych wskaźnikach rozwoju społeczno-gospodarczego. Opieranie perspektywy finansowej zaplanowanej na lata 2021–2027 na danych z lat 2014–2016 zniekształca obraz rozwoju regionów.

Jak wynika z opublikowanego dziś na łamach Gazety Wyborczej sondażu Kantar dla Gazety Wyborczej, Gazeta.pl i TOK FM – 61 proc. ankietowanych jest przeciwnych podziałowi administracyjnemu Mazowsza, a spośród zwolenników partii rządzącej zaledwie 38 proc. opowiada się za tym pomysłem.

Głos miast i europejskich regionów

W Brukseli trwa (do 11 października) XVII Europejski Tydzień Miast i Regionów 2019. Przedstawiciele m.in. unijnych instytucji, europejskich samorządów (ponad 9 tys. osób) oraz eksperci i ponad 600 polityków szczebla lokalnego, regionalnego, krajowego i europejskiego bierze udział w ponad 400 warsztatach, debatach i wystawach. Podczas tej edycji wydarzenia rozmawiają m.in. o przyszłości polityki spójności po roku 2020, przyszłym długoterminowym budżecie UE, transformacji ekologicznej i cyfrowej europejskich regionów oraz skutkach brexitu.

Przyszłość polityki spójności

O przyszłości polityki spójności po roku 2020 rozmawiają europarlamentarzysta Krzysztof Hetman i marszałek Adam Struzik. Debata dostępna jest online. Zapraszamy do słuchania rozmowy.

Źródło: www.mazovia.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009