Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

„Inicjujemy współprace międzynarodową”- relacja z wyjazdu studyjnego

04.11.2019

Partner KSOW Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Razem dla Rozwoju w ramach realizacji operacji „Inicjujemy współprace międzynarodową” w dniach 23-26.X.2019 r. zorganizował wyjazd studyjny na Litwę.

Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zapoznać się z działalnością Lokalnych Grup Działania z obszaru Litwy rejonu Wileńskiego i Trockiego, z projektami z zakresu rozwoju lokalnego, w tym lokalnego dziedzictwa kulturowego, rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich w oparciu o zasoby naturalne.

Podczas wyjazdu odwiedziliśmy:

- Gmach byłej szkoły podstawowej w Bijunai, adoptowany w części na potrzeby organizacji pozarządowych. Obiekt stanowi lokalne Centrum kultury, w którym swoje spotkania i aktywną działalnośc prowadzi wspólnota wiejska, specjalizująca się w podtrzymywaniu kulinarnych tradycji regionu oraz rękodzieła. W tym miejscu prowadzony jest również klub nauki gry w warcaby, który zajmuje pierwsze miejsce w zawodach rangi krajowej.

- Dom kultury we wsi Tiltai, stanowiący filię Centrum Kultury w Trokach. Działania Ośrodka to przede wszystkim rozwój kultury kraju, promocja kultury etnicznej, promocja rozwoju kulturalnego mniejszości narodowych oraz zaspokajanie potrzeb kulturalnych społeczności lokalnej.

- Lokalne przykłady przedsiębiorczości tj. Odbudowa kompleksu turystyki wiejskiej  MARGIOKRANTS.

- Gospodarstwa specjalistyczne w zakresie obsługi ruchu turystycznego w oparciu o naturalne zasoby m.in. MARGIO POILSIAVIETE.

W ramach wizyty studyjnej LGD rejonu Wileńskiego uczestnicy wyjazdu mieli okazję zapoznać się z projektami z zakresu rozwoju lokalnego, w tym lokalnego dziedzictwa kulturowego, rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich w oparciu o zasoby naturalne. Podczas wyjazdu odwiedziliśmy:

- Centrum Rzemiosła Tradycyjnego  znajdujące się w byłym dworku Houwaltów w miasteczku Mejszagoła. Misją Centrum Rzemiosła Tradycyjnego jest zachowanie tradycji, zwyczajów i dawnego rzemiosła regionu wileńskiego. W celu kontynuować rzemiosło, prezentuje się je gościom centrum i organizuje specjalne zajęcia adresowane do dzieci i dorosłych. Osobom, które pragną bliżej poznać sztukę i kulturę ludową, poleca się spotkania z rzemieślnikami i działaczami kulturalnymi oraz kiermasze rzemiosła, podczas których można nabyć tradycyjne wyroby ręczne i przysmaki.

- Wielofunkcyjnego Ośrodka Kultury w Niemenczynie. Podstawowym zadaniem wielofunkcyjnego centrum kultury jest organizowanie amatorskich zespołów artystycznych, kółek sportowych i artystycznych, wspieranie i upowszechnianie tradycji i współpracy w projektach kulturalnych, jak również organizacja działań edukacyjnych, kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych.

- Lokalne przykłady przedsiębiorczości, w tym w zakresie usług obsługi ruchu tranzytowego, rozwoju ekonomii społecznej opartej na występującej w regionie społeczności tatarskiej.

 Fotorelacja:

Wyjazd studyjny na Litwę

Wyjazd studyjny na Litwę

Wyjazd studyjny na Litwę

Wyjazd studyjny na Litwę

 


                    


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009