Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Konkurs „Lekcje o Mazowszu”

12.02.2020

Jak uczyć młodzież o regionie? Sposobów na poznawanie Mazowsza jest wiele, ale podstawą ciekawych lekcji jest zawsze dobry scenariusz. Samorząd Mazowsza ruszył więc z IV edycją „Lekcji o Mazowszu”. W tym roku tematem przewodnim są lata 20. XX w. Nabór potrwa do 23 kwietnia br.

                      Lekcje o Mazowszu

– Mazowieccy nauczyciele już w poprzednich edycjach wykazali się ogromną pomysłowością, przygotowując scenariusze lekcji o regionie. To pokazuje, że dzieci chcą się uczyć, a pedagodzy doskonale wiedzą, jak skutecznie tę wiedzę przekazywać. Dlatego już po raz czwarty zbieramy te najlepsze pomysły, które potem opublikujemy w naszym podręczniku – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Budowanie tożsamości narodowej i postaw patriotycznych najlepiej rozpocząć wśród najmłodszych. Dlatego samorząd Mazowsza we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizował konkurs „Lekcje o Mazowszu”. Zadaniem uczestników jest stworzenie ciekawego scenariusza lekcji szkolnej. Tematem przewodnim tej edycji są lata 20. XX w na Mazowszu.

Skąd pomysł na taki temat?

Ten okres w historii naszego regionu pozostawił wiele śladów w krajobrazie kulturowym i świadomości mieszkańców. Lata 20. w historii Polski stanowią szczególną wartość, ponieważ wtedy wybudowano struktury państwowości polskiej, ale też broniono zaciekle upragnionej i wyczekiwanej wolności. A jak było na Mazowszu? Co się wtedy wydarzyło w polityce, gospodarce i kulturze? Jak wyglądało życie codzienne mieszkańców wsi i miast oraz co zostało z tamtych lat, a co bezpowrotnie przeminęło? Odpowiedzią na te pytania mają być właśnie scenariusze zajęć lekcyjnych przygotowane przez pedagogów z całego regionu.

– Najlepsze scenariusze zostaną opublikowano w naszej książce, która trafi do mazowieckich szkół i bibliotek. Pedagodzy będą mogli dzięki naszej publikacji poszukać inspiracji i przeprowadzić ciekawe lekcje oraz zainteresować młodzież historią i tradycją naszego regionu – podkreśla Izabela Stelmańska z-ca dyrektora Departamentu Kultury Promocji i Turystyki UMWM.

Dla kogo?

Konkurs skierowany jest do nauczycieli i osób związanych z instytucjami oświatowymi i kulturowymi, którzy zajmują się oświatą oraz kulturą na terenie województwa mazowieckiego. Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych – scenariusze dla uczniów w wieku 7–9, 10–14 i 15–18 lat. Przy wyborze najlepszego programu zajęć jury weźmie pod uwagę innowacyjność w doborze treści, środków dydaktycznych i metod, a także sposób prezentacji.

Przewidziane nagrody

Najlepsze prace zostaną opublikowane w formie książki. Co więcej w każdej kategorii przewidziano także nagrody pieniężne – I miejsce 2,5 tys. zł, II miejsce 1,5 tys. zł, III miejsce 1 tys. zł, a autorzy wyróżnionych scenariuszy otrzymają po 500 zł. Scenariusze można przesyłać do 23 kwietnia!

Szczegółowe informacje

Scenariusz zajęć wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym należy przesłać na adres: iwona.moczydlowska@mscdn.edu.pl. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie konkursu, który można znaleźć w zakładce „Kultura i turystyka” (następnie „Marketing terytorialny” – „Lekcje o Mazowszu”).

Źródło: www.mazovia.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009