Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Mroczny urok szwedzkiej wsi

30.07.2020

Analiza sukcesu kryminalnej fikcji na przykładzie książek i filmów rozgrywających się w szwedzkiej wsi.

Autorzy thrillerów psychologicznych, książek, filmów oraz seriali telewizyjnych ukazujących morderstwa i mroczne zagadki bardzo chętnie osadzają swoje opowieści na tle szwedzkiej wsi. Zjawisko to jest tak popularne, że stało się nowym gatunkiem: „country noir”.

W naszej serii podcastów Landet (szw. „Wieś”) „Czy norma miejska odciska piętno na sposobie postrzegania wsi?” przyglądamy się roli obszarów wiejskich i ich mieszkańców w kulturze popularnej, często opartej na normie miejskiej. „Norma miejska” lub „pryzmat miejski” to koncepcja sugerująca nadrzędną relację miasta — które jest postrzegane jako model rozwoju społecznego i bardzo cenione — w stosunku do wsi będącej jego „przeciwnością”, czyli miejscem problematycznym i wymagającym specjalnych rozwiązań.

Podcasty dotyczą wizerunku obszarów wiejskich w muzyce, literaturze, filmie i telewizji oraz wpływu takich sposobów przedstawienia na postrzeganie wsi jako miejsca do życia, pracy oraz tworzenia nowych możliwości biznesowych. Ponieważ szwedzkie powieści kryminalne są bardzo poczytne w innych krajach, zdecydowaliśmy się rozpocząć nasz cykl od książki.

Dlaczego tak wielu autorów decyduje się właśnie na wsi osadzić swoje thrillery psychologiczne o niewyjaśnionych morderstwach, skoro statystyki wskazują, że większość przestępstw popełnianych jest w dużych miastach? Wyjaśnia nam to Anna Bågstam, autorka książki „Naoczny świadek”, której fabuła dzieje się w małej osadzie rybackiej na południu Szwecji: „Wieś oferuje komponenty niezbędne do budowania ekscytujących historii. Ograniczona liczba ludzi, miejsca sprawiające wrażenie opuszczonych oraz przyroda, która może być przerażająca. Co więcej, kiedy tragedia dotyka bardzo idyllicznego miejsca, powstaje niepokojący kontrast”.

Jednak pomimo osadzenia fabuły na obszarze wiejskim gatunek country noir często zawiera nawiązania do normy miejskiej, jak twierdzi pisarka Camilla Sten. Autorka powieści mieszka i pracuje w Sztokholmie, ale fabuła jej thrillera psychologicznego „Osada” toczy się w małym opuszczonym miasteczku na północy Szwecji.

„W literaturze, o ile faktyczne morderstwo/przestępstwo popełniane jest na wsi, to już policja, śledczy i dziennikarze prawie zawsze przybywają z dużego miasta, by przewodzić, rozwiązywać i popychać fabułę naprzód. Ponadto wielu pisarzy pochodzi ze Sztokholmu lub Göteborga i nie wie, jak wygląda wiejskie życie od wewnątrz, dlatego automatycznie stosują normę miejską w swoich książkach”.

Miejmy jednak nadzieję, że duże zainteresowanie gatunkiem country noir i morderstwami osadzonymi na tle wiejskiego krajobrazu nie zniechęci ludzi do odwiedzania, osiedlania się i prowadzenia działalności gospodarczej w szwedzkiej wsi — a wręcz przeciwnie. Nasz najnowszy podcast poświęcony jest marketingowi miejsc, który ma na celu zapoznanie szerokiego grona ludzi, np. czytelników książek, z konkretną wsią, aby zwiększyć turystykę i przyciągnąć więcej mieszkańców, inwestycji oraz przedsiębiorstw. W Szwecji już teraz bardzo popularne jest organizowanie spacerów z przewodnikiem po miejscach opisywanych w kryminałach i powieściach... Nie ulega wątpliwości, że ludzie potrafią odróżnić fikcję od rzeczywistości.

Kolejne podcasty będą dotyczyły potencjalnych korzyści płynących z marketingu miejsc dla obszarów wiejskich. Bądźcie na bieżąco!

Ingrid Whitelock
Koordynator ds. komunikacji w Szwedzkiej Sieci Obszarów Wiejskich
e-mail: Ingrid.Whitelock@jordbruksverket.se

 

DODATKOWE INFORMACJE

Podcast „Landet” jest jednym z wielu kanałów wykorzystywanych przez Szwedzką Sieć Obszarów Wiejskich do komunikacji oraz interakcji ze swoimi użytkownikami i członkami. Program przyciąga średnio 1800 słuchaczy miesięcznie. Do tej pory najbardziej udane serie dotyczyły klimatu, norm miejskich, zaopatrzenia w żywność oraz inteligentnych wiosek. Łącznie wyemitowano ponad 100 odcinków

http://www.landsbygdsnatverket.se/inspiration/poddenlandet.106.41f1e6161646f3ceb1be490e.html?query=*%3A*&submitButton=S%C3%B6K

 

źródło: Rural Connections - europejski magazyn na temat rozwoju obszarów wiejskich


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009