Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wystawa "Nad Wisłą, na Urzeczu"

20.08.2020

Kto pływał łódką po Wiśle, ten wie, że widok plaż i dziko porośniętych, nieuregulowanych brzegów rzeki pozostaje w pamięci na długo. Ten wyjątkowy krajobraz jest częścią Urzecza, mikroregionu etnograficznego, który znajduje się w sercu Mazowsza, nad Wisłą.

Ten wąski 40-kilometrowy pas ziemi bezpowrotnie oddaje miejsce nowym zabudowaniom i odchodzi w przeszłość.

Na wystawie „Nad Wisłą, na Urzeczu” koncentrujemy się na historii mówionej współczesnych Łurzycoków (mieszkańców Urzecza) pamiętających dawne zwyczaje, obrzędy i kulturę materialną. Wystawa pokazuje archiwalne i współczesne fotografie z Urzecza, nagrania z opowieściami jego obecnych mieszkańców o życiu na Urzeczu, filmy, stroje, przedmioty użytkowe czy narzędzia.

                      infografika Nad Wisłą, na Urzeczu (22.08.2020 r. - 1.04.2021 r.)

Otwarcie wystawy: 22 sierpnia (sobota) o godz. 10.00.

Na wystawie zobaczymy charakterystyczny motyw na kobiecym stroju wilanowskim z nadwiślańskiego Urzecza jakim jest piękny czarny haft w floralne ornamenty, dowiemy się na czym polegała udana symbioza życia mieszkańców z rzeką, jak wyglądały domy budowane na tyrpach, czyli małych wzniesieniach nad Wisłą, podejrzymy też menu oryginalnej, lokalnej kuchni.

Pamięć o Urzeczu wciąż istnieje. Na festynach i dorocznych flisach powstaje jego nowa mitologia. Jest tworzona podczas budowy szkut i batów, okazjonalnie zakładanego stroju wilanowskiego z nadwiślańskiego Urzecza, prezentacji lokalnych potraw, czy występach muzycznych. Urzecze staje się znakiem firmowym i  wzbudza emocje.

Wystawa trwa od 22.08.2020 r. do 11.04.2021 r.

Wystawa organizowana we współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Źródło: https://ethnomuseum.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009