Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Zapraszamy na VII Jarmark Raciąski

15.09.2020

Tradycyjnie, po raz siódmy – w najbliższy weekend 19 i 20 września - na placu przy budynku Miejskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji im. Ryszarda Kaczorowskiego w Raciążu przy ul. Parkowej odbędzie się Jarmark Raciąski.

Teren wydarzenia zapełni się kramami i straganami z produktami i wyrobami lokalnych wystawców. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji im. Ryszarda Kaczorowskiego w Raciążu przy udziale Gminy Miasto Raciąż, Gminy Raciąż oraz Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Raciążu.

W ramach wydarzenia planowane są inscenizacje uliczne i teatry ludyczne, w ramach organizowanego w tym roku konkursu pn. „Przegląd teatrów ludycznych i inscenizacji ulicznych – teatr jako tradycja jarmarczna”. Zorganizowany zostanie również pokaz rzeźbiarski w ramach konkursu pn. „Ginące zawody, a tradycja jarmarczna – konkurs rzeźbiarski”. Planowane są również występy ludowe wokalne oraz taneczne w ramach konkursu pn. „Przegląd ludowych zespołów artystycznych – taniec i śpiew regionalnym zwyczajem jarmarcznym”. Planowane są także liczne animacje i konkursy dla dzieci i młodzieży, a nawet całych rodzin. Tego dnia Raciąż zamieni się w miasto sprzed kilkudziesięciu lat, a mieszkańcy będą mogli poznać ówczesne tradycje i zwyczaje. Oczywiście to nie wszystkie atrakcje jakie nas czekają. Jak co roku, odbędzie się także jarmark uliczny. Pojawi się ponad 45 lokalnych wystawców by zaprezentować swoje wyroby. Liczne kramy i stragany zapełnią się rękodziełem, pamiątkami, rzeźbami, obrazami, wyrobami ze szkła, metalu, wikliny, starociami, żywnością ekologiczną, tradycyjnymi wędlinami i pieczywem, miodami, słodyczami, nalewkami, roślinami. Odbędą się też degustacje regionalnego jedzenia. W tym roku odbędzie się również konkurs na najlepsze stoisko, które wybiorą mieszkańcy Raciąża.

Jarmark Raciąski to wydarzenie, które nawiązuje do tradycji i zwyczajów, podtrzymuje dziedzictwo narodowe i kulturę naszych przodków. Powrót do korzeni jest niezwykle ważny, a targi kupieckie i jarmarki uliczne wiążą się z historią naszego miasta już od XIII wieku.

Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji im. Ryszarda Kaczorowskiego w Raciążu pozyskało w tym roku – rekordowe dofinansowanie w wysokości ponad 62 tys. zł na realizację VII Jarmarku Raciąskiego. MCKSiR otrzymało unijne wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020. To efekt konkursu rozstrzygniętego przez mazowieckie Biuro Regionalne Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Środki udało się pozyskać na realizację projektu pn. „VII Jarmark Raciąski – operacja o charakterze wystawienniczym". Dzięki pozyskanym środkom udało się utrzymać wysoki poziom wydarzenia.

Jarmark to inicjatywa władz miasta, która powstała w 2013 roku, w celu promowania tradycji, produktów, rękodzieła wytwórców i artystów z regionu Mazowsza. Wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz imprez miejskich.

Tegoroczna edycja jest niełatwa, bowiem obowiązują nas normy i obostrzenia sanitarno – epidemiologiczne, jednakże mamy nadzieję, że przy zachowaniu środków bezpieczeństwa uda nam się w pełni korzystać z zakładanych w ramach wydarzenia działań. Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy na VII Jarmark Raciąski!


               


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009