Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

„Produkcja wina i soków oraz enoturystyka szansą na rozwój dla gospodarstw z woj. mazowieckiego” - relacja z wyjazdu studyjnego

21.09.2020

W dniach 11-13 września 2020 rolnicy i przedsiębiorcy rolni z województwa mazowieckiego, którzy prowadzą działalność rolniczą o zróżnicowanych kierunkach produkcji, poszukują nowych technologii, innowacyjnych rozwiązań oraz przedsięwzięć powodujących zwiększenie dochodowości i rentowności gospodarstw, które mogliby wdrożyć w swoich gospodarstwach, cenią sobie wymianę doświadczeń, zainteresowani wprowadzeniem nowych kierunków produkcji w tym założeniem winnicy, uczestniczyli w wyjeździe studyjnym pn. „Produkcja wina i soków oraz enoturystyka szansą na rozwój dla gospodarstw z woj. mazowieckiego”.

Podczas trzydniowego pobytu na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu uczestnicy wyjazdu studyjnego odwiedzili:

Żywe” Muzeum Wina w Zaborze

Jedyne W Polsce "Żywe" Muzeum Wina znajduje się w Lubuskim Centrum Winiarstwa. Celem Muzeum jest rozwój marki oraz potencjału turystycznego województwa lubuskiego, a także budowanie tożsamości regionalnej, integracja środowisk winiarskich oraz rekultywacja tradycji związanych z uprawą winorośli i produkcją wina na terenie Ziemi Lubuskiej.

Podczas wizyty w Muzeum uczestnicy poznali tajniki produkcji wina, szczepy winorośli, obejrzeli winnicę oraz usłyszeli  wiele ciekawostek na temat winiarstwa.

Winnicę Miłosz

Winnica leży we wsi Łaz, 15 km na wschód od Zielonej Góry. Zielona Góra i okolice to tradycyjny obszar uprawy winorośli – jeszcze w początkach XX wieku winnice zajmowały tutaj obszar 2500 hektarów, a w okolicy Łazu – w kierunku Droszkowa, Przytoku, Zaboru i Tarnawy – winna latorośl rosła na 50 ha.

Winnica Miłosz szczyci się szlachetnymi winami z tych starych odmian, uprawianych tutaj co najmniej od XVI wieku, ale nie stroni też od nowszych szczepów: Devina, Zweigelta, Dornfelera, Aliberneta. Zaletą winnicy Miłosz jest to, że w uprawie winorośli stosuje się ekologiczne zasady uprawy i ochrony roślin.

Dodatkowa działalność Winnicy to:

- Degustacje komentowane (z winiarzem) na miejscu, w piwnicy winiarskiej, oraz w innych miejscach, w zależności od życzeń klienta. Przed degustacją grupy oprowadzane są  po winnicy i piwnicy. Uczestnicy otrzymują informację z zakresu uprawy winorośli i winifikacji.

- Sklep, w którym można zakupić produkowane w niej wina.

Winnicę Kinga

„Winnica Kinga” jest pokoleniowym gospodarstwem, które zostało założone w 1985 roku przez Halinę i Wojciecha Kowalewskich. Obecnie prowadzone jest przez drugie pokolenie – Kingę i Roberta Koziarskich. Historia gospodarstwa sięga czasów, gdy o Polskim winie jeszcze nikt nie myślał na poważnie. Były to czasy, gdy produkować można było 50l wina na własne potrzeby, a o większych ilościach decydował monopol państwa. Rodzina zapragnęła żyć z winorośli i zmierzyć się z ich uprawą na większą skalę. Początkowo uprawiano tylko jedną odmian – SKARB PANNONII –deserową o imponujących, jak na nasze warunki, gronach. Decyzja padła właśnie na ten szczep, ponieważ należał on do nielicznych wieloowocowych na naszym rynku.

Obecnie winnica może poszczycić się naprawdę dużą kolekcją winorośli deserowych i moszczowych. W szkółce prowadzonej przy winnicy znajdziemy odmiany pochodzące z różnych zakątków Europy i spoza niej, co daje dużo możliwości w wyborze krzewów na różne stanowiska i miejsca. Wieloletnia obserwacja odmian sprawiła, że właściciele winnicy są w stanie dobrać chętnym sadzonki winorośli na różne stanowiska.

Winnica oprócz podstawowej działalności winiarskiej prowadzi działalność dodatkową: enoturystykę (turystyka winiarska), agroturystykę z dodatkową ofertą zatytułowaną „Wino i konie” oraz sklep z produkowanymi w winnicy winami i przetworami na bazie winogron i wina.

Muzeum Wina w Zielonej Górze

„Muzeum Wina” to jedyna w Polsce ekspozycja stała ukazująca zarówno historię winiarstwa oraz zagadnienia związane z kulturą winiarską. Zwiedzając ekspozycje „Muzeum Wina” uczestnicy kompleksowo zapoznali się z kolejnymi etapami rozwoju winiarstwa od średniowiecza po czasy współczesne,  ze szczególnym uwzględnieniem winiarstwa w Zielonej Górze.

Na wystawie prezentowano obiekty pochodzące z przedwojennego Heimatmuseum w Zielonej Górze oraz ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej, uzupełnione zabytkami – darami z Muzeum Winiarstwa w Oppenheim. Wystawa ukazuje zarówno pracę na winnicy, jak i w piwnicy winiarskiej.  Zaprezentowany jest zatem pełen proces produkcji wina. Na wystawie uczestnicy obejrzeli  zrekonstruowaną linię technologiczną produkcji wina, eksponaty takie jak: napędzana silnikiem elektrycznym, miazgownicę, prasy winiarskie, filtry, pompy ręczne i elektryczne, urządzenia do korkowania i etykietowania tworzą ciąg produkcyjny wina. Osobną grupę stanowiły narzędzia wykorzystywane do uprawy winorośli na winnicy (szpadle, motyki, sekatory, kilofy, opylacze, opryskiwacze oraz kosze do noszenia winogron). We wnętrzach Muzeum Wina eksponowano także niedawno pozyskane obiekty, w tym obrazy Jerzego Fedry ilustrujące różne epizody i anegdoty związane z winiarskimi tradycjami Zielonej Góry.

Jarmark Winobraniowy

Ostatnim punktem programu wyjazdu studyjnego, była obecność na Jarmarku Winobraniowym w Zielonej Górze- jednym z wydarzeń obchodów święta Winobrania-które jest odzwierciedleniem prac, jakie wykonał winoogrodnik podczas całego cyklu wegetacji winorośli. Cała praca i trud włożony w uprawę pokazuje się w całej okazałości, właśnie podczas Winobrania.

Na Jarmarku Winobraniowym i Miasteczku Winiarskim, w którym prezentowały się Winnice Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu w tym odwiedzane przez uczestników wyjazdu studyjnego Winnica Miłosz i Winnica Kinga, uczestnicy poznali ofertę handlową Winnic, sposoby prezentacji swoich wyrobów oraz promocji regionu. 

W czasie pobytu w miejscach ujętych w programie wyjazdu studyjnego oraz przejazdów do tych miejsc, jego uczestnicy oceniali w dyskusji możliwości rozszerzenia swojej dotychczasowej działalności rolniczej o uprawę winorośli moszczowych oraz deserowych w tym w uprawie pod osłonami (jak w Winnicy Kinga), uatrakcyjnienie oferty agroturystycznej o np. turystykę kulinarną promującą wyroby regionalne.

Grupa uczestników z rejonu grójeckiego, zainspirowana promocją winnic lubuskich przez utworzenie Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu, chciała by podobnie wypromować swój region grójecki i jego produkt - jabłka.

Źródło: Anna Górska MIR


                      

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009