Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Mazowieckie i Łódzkie najlepsze na AGROTRAVEL

11.04.2016

Z nagrodą za I miejsce w konkursie na najatrakcyjniejsze stoisko targowe wróciła mazowiecka delegacja regionalna z VIII Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki Agrotravel w Kielcach.

Na Agrotravel corocznie wystawiają się samorządy, lokalne grupy działania i organizacje turystyczne pokazując swoje propozycje na spędzanie urlopów i weekendów. W tym roku od 8 do 10 kwietnia było to ponad 120 podmiotów odwiedzonych przez kilkadziesiąt tysięcy gości, a każde stoisko kusiło folklorem, produktami tradycyjnymi, konkursami i promocjami.

- Tym bardziej cieszy, że wśród tak dużej konkurencji zwyciężyło województwo mazowieckie z partnerami z województwa łódzkiego – mówiła na uroczystym podsumowaniu konkursu Janina Ewa Orzełowska – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego -  a nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w latach ubiegłych zajmowaliśmy w tym prestiżowym konkursie III i II miejsce. Świadczy to o tym, ze pomysłów na promowanie mazowieckiej agroturystyki przybywa a nie ubywa.

- Tegoroczne stoisko na Agrotravel było niezależnie zakupione, zorganizowane i opłacone przez Samorządy Województw Mazowieckiego i Łódzkiego. Niezależnie zostało również zgłoszone do konkursu na najciekawsze stoisko VIII Międzynarodowych Targów Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej. Jednak jego kształt, zawartość, wizualizacja, dobór wystawców i prezentowanych atrakcji oraz wsparcie w postaci materiałów promocyjno-informacyjnych było wspólnym ponadregionalnym sieciującym projektem „Pociąg do natury” – podsumował Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Radosław Rybicki.

Bliźniacze stoiska usytuowane naprzeciwko siebie miały rozmiary około 100 metrów kwadratowych i połączone były torami kolejowymi. Oba zgodnie z założeniami projektu „Pociąg do natury” podzielono na pięć stacji kolejowych – w województwie mazowieckim są to Radom, Warka, Warszawa, Grodzisk Mazowiecki oraz Żyrardów, a w województwie łódzkim Skierniewice, Łowicz, Łódź, Koluszki i Tomaszów Mazowiecki.  Stacje Warszawa i Łódź były ulokowane naprzeciwko siebie w środku przestrzeni stoiska. Wizualizacje i wydruki wielkoformatowe na obu stoiskach zawierały elementy kolejowe (np. zdjęcia stacji kolejowych) i przyrodniczo – środowiskowe (zdjęcia przyrody i obszarów wiejskich). Oba stoiska wyposażono w historyczne pamiątki kolejowe (w przeszklonych gablotach lub na stojakach) – zegary, lampy, środki komunikacji radiowej, tablice, rozkłady etc. Uatrakcyjnieniem stoisk były ławki z dawnych składów kolejowych i makieta kolejki od której trudno było odciągnąć najmłodszych. Podstawowym logiem obu stoisk było wspólnie wypracowane logo projektu „Pociąg do natury” obecne zarówno na wydrukach i podłodze, ale także na wydawnictwach i gadżetach.

Na wymienionych wcześniej „stacjach” obecne były Lokalne Grupy Działania, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy i rolnicy prowadzący gospodarstwa agroturystyczne z promienia 30 km od miejscowości/stacji bazowej. Na rzecz projektu „Pociąg do natury” wydano specjalny przewodnik opracowany przez Sekretariaty Regionalne Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w województwach mazowieckim i łódzkim na potrzeby VIII Międzynarodowych Targów Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej Agrotravel w Kielcach. Zawiera on opis kilku atrakcji przyrodniczo-turystycznych wokół każdej z pięciu stacji Radom, Warka, Warszawa, Grodzisk Mazowiecki, Żyrardów, Skierniewice, Łowicz, Łódź, Koluszki i Tomaszów Mazowiecki. Wśród tych atrakcji najwięcej uwagi poświęcono zasobom przyrodniczo-kulturowym, a opis każdej stacji poprzedzony jest orientacyjną mapą odległościową. Dodatkowo projekt wspierał pakiet gadżetów reklamowych z logiem „Pociąg do natury” – koszulki, smycze i kubki mający utrwalić nazwę projektu i jego wartość w świadomości zwiedzających.

To, że nasze mazowieckie stoisko nie tylko zostało nagrodzone, ale przede wszystkim przez trzy dni cieszyło się wielkim powodzeniem wśród zwiedzających zawdzięczamy naszym partnerom, którym w tym miejscu chcemy podziękować. Sukces promocyjny Targów Agrotravel w Kielcach nie byłby możliwy  bez wsparcia Kolei Mazowieckich, Stacji Muzeum (dawne Muzeum Kolejnictwa) i Lokalnych Grup Działania:  „Ziemia Chełmońskiego”, „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego”, „Razem dla Radomki”, „Wszyscy Razem”,  „Zapilicze”, „Dziedzictwo i Rozwój” i „Wspólny Trakt”.

Całość organizowały i koordynowały Sekretariaty Regionalne Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w województwie mazowieckim i łódzkim finansując ze środków Pomocy Technicznej PROW 2014-2020.

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009