|

Festiwal Dziedzictwa „Zasmakuj Mazowsza” już 11 lipca w Warszawie

Arkady Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie, godz. 12.00-18.00.

Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zapraszają na pierwszą edycję Festiwalu Dziedzictwa „Zasmakuj Mazowsza”, który odbędzie się 11 lipca 2026 r. w godzinach 12.00–18.00 w arkadach Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie.

Wydarzenie będzie okazją do poznania bogatego dziedzictwa kulturowego i kulinarnego Mazowsza oraz spotkania z lokalnymi producentami, kołami gospodyń wiejskich i twórcami ludowymi reprezentującymi różne części regionu.

Folklor z różnych stron Mazowsza

Na scenie plenerowej przez cały czas trwania festiwalu występować będą zespoły folklorystyczne reprezentujące cztery makroregiony Mazowsza:

  • Kurpiowski Zespół „Pod Borem” z Zawad,
  • Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy”,
  • Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Gąbińska” wraz z Kapelą Jana Tomasika,
  • Kapela Jana Tarnowskiego wraz z Zespołem Śpiewaczym ze Skrzynna.

X Mazowiecki Konkurs Serów Zagrodowych

Istotnym punktem programu będzie jubileuszowa X edycja Mazowieckiego Konkursu Serów Zagrodowych. W godzinach 12:00–15:00 kapituła ekspercka dokona oceny zgłoszonych produktów w Sali Odczytowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbędzie się o godz. 15:45 na scenie głównej festiwalu.

Smaki Mazowsza i regionalni producenci

Na stoiskach zlokalizowanych w arkadach Instytutu odwiedzający będą mogli poznać i skosztować żywności wysokiej jakości pochodzącej z Mazowsza. Swoje produkty zaprezentują:

  • Stowarzyszenie Sady Grójeckie,
  • Gospodarstwo Rolne Łukasz Jaszczuk,
  • Adam Węgłowski – wyroby tradycyjnych wędlin,
  • „Pszczela Symfonia” Agnieszka Zalewska,
  • „Magiczne Słoiki” Agnieszka Grajewska,
  • „SERMLEK" Mariusz Gregorczyk,
  • Winnica Cygów,
  • DiWine Sp. z o.o.

Regionalne przysmaki i tradycyjne potrawy przygotują również Koła Gospodyń Wiejskich:

  • Koło Gospodyń Wiejskich w Narcie,
  • Koło Gospodyń Wiejskich Łąckie Jezioranki,
  • Koło Gospodyń Wiejskich Sławna Ferajna,
  • Koło Gospodyń Wiejskich Bursztynianki.

Warsztaty dla całych rodzin

Program wydarzenia wzbogacą warsztaty edukacyjno-artystyczne:

  • wykonywania wycinanek kurpiowskich,
  • tworzenia kwiatów z bibuły,
  • wykonywania świec woskowych,
  • zajęcia edukacyjne poświęcone pszczołom miodnym i dzikim zapylaczom wraz z ulem edukacyjnym.

Na uczestników będzie czekało także stoisko Samorządu Województwa Mazowieckiego z materiałami promocyjnymi oraz edukacyjna zabawa „Koło Fortuny”.

Spotkajmy się na Festiwalu Dziedzictwa „Zasmakuj Mazowsza”

Celem wydarzenia jest promocja dziedzictwa kulinarnego i kulturowego Mazowsza, wspieranie lokalnych producentów, kół gospodyń wiejskich oraz podmiotów działających na rzecz zachowania tradycji obszarów wiejskich. Festiwal będzie miał charakter otwarty i międzypokoleniowy, dzięki czemu stanie się przestrzenią spotkań, integracji i wymiany doświadczeń.
 

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Warszawy, Mazowsza oraz odwiedzających stolicę turystów.


Współorganizator: