Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Powrót do przeszłości w Korczewie

01.10.2019

Klimat dwudziestolecia międzywojennego można było poczuć w minioną niedzielę w Pałacu w Korczewie (pow. siedlecki). W trzeciej edycji wyjątkowych spotkań z historią, zorganizowanych pod hasłem „Magia lat 20.”, udział wzięła członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

                          Korczew - fotorelacja

Inicjatywa na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń na kulturalnej mapie Mazowsza i gminy Korczew. Powstała z inicjatywy właścicielki pałacu w Korczewie, Beaty Ostrowskiej-Harris, córki przedwojennych włodarzy majątku korczewskiego. Dzięki jej pomysłowi, zarówno okoliczni mieszkańcy jak i wszyscy Mazowszanie, mają możliwość przyjrzeć się temu, jak wyglądało życie w Polsce międzywojennej.

Korczew umacnia swoją miejsce na kulturalnej mapie Mazowsza. Konferencje, wystawy i cykliczna impreza przybliżająca czasy dwudziestolecia międzywojennego – tak ważnego, ale i burzliwego dla wielu pokoleń Polaków – sprawiają, że możemy choć przez chwilę poczuć klimat tych wspaniałych lat. Korczew jest miejscem, które przybliża mieszkańcom historię całego Mazowsza. Razem korzystamy z uroków tego miejsca – podkreśliła Janina Ewa Orzełowska.

Atrakcje dla każdego

Każdy, kto przybył do Korczewa w minioną niedzielę mógł spędzić czas na rozmowach o dwudziestoleciu międzywojennym, ale też posmakować tradycyjnej kuchni, posłuchać przebojów lat 20. w wykonaniu Magdaleny Uziębło, skrzypaczki Joanny Krzyśków oraz zespołu „Chłopcy z Bandu”. Koneserzy dawnej mody lub pojazdów też znaleźli coś dla siebie. Dzięki wsparciu Automobilklubu Polska zorganizowana została wystawa zabytkowych aut, które wzięły udział w próbach sprawnościowych. Dodatkowo zebrani goście mogli podziwiać staropolskie suknie ślubne oraz męskie kontusze, w jakich państwo młodzi stawali przed ołtarzem w latach 20. Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz ubrań z okresu międzywojennego. Na straganach można było skosztować regionalnych produktów, smakiem przybliżających tradycję międzywojenną. Smakosze mogli spróbować owoców z tegorocznych zbiorów czy też ryb złowionych w pobliskich stawach. Na zwiedzających czekało także kino plenerowe, bezpłatne zwiedzanie pałacu z przewodnikiem, animacje lat 20. oraz występy artystyczne.

PRO(W)ste historie – 15 lat województwa mazowieckiego w Unii Europejskiej

Przez cały dzień można było odwiedzić namiot przygotowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Krajową Sieć Obszarów Wiejskich pod hasłem „PRO(W)ste historie – 15 lat województwa mazowieckiego w Unii Europejskiej”.

Obecność „PRO(W)stych historii…” w Korczewie cieszyła się sporym zainteresowaniem, a odwiedziła nas m.in. Janina Ewa Orzełowska, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego (pierwsze zdjęcie - po środku).

 PRO(W)ste historie - fotografia z imprezy

 PRO(W)ste historie - fotografia z imprezy


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009