Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

Plon niesiemy plon

30.08.2017

Jak co roku na koniec żniw, rolnicy dziękują Bogu za zebrane plony. Bochen chleba jest najważniejszym symbolem rolniczego trudu i pracy. Dożynki Powiatu Siedleckiego świętowaliśmy 27 sierpnia w Mokobodach.

Uroczystości rozpoczęła mszą święta odprawiona przez J.E. ks. Biskupa Kazimierza Gurdę w intencji rolników i wszystkich mieszkańców wsi. W trakcie nabożeństwa poświęcone zostały chleby dożynkowe oraz wieńce. Następnie korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Mordach przemaszerował na plac dożynkowy. Zgodnie ze zwyczajem pierwsze miejsce w korowodzie należy do Starostów Dożynkowych, którymi byli Pani Małgorzata i Andrzej Skup mieszkańcy miejscowości Księżopole Jałmużny.

„Gospodarze dożynek! Przynosimy dzisiaj ten bochen chleba upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Jest on symbolem naszego rolniczego trudu i owocem naszej pracy. Dzielcie ten chleb sprawiedliwie między mieszkańców gminy i powiatu, tak aby nikomu nie zabrakło” – tymi słowami Starostowie dożynkowi przekazali chleb na ręce gospodarzy tegorocznych dożynek Pana Dariusza Stopy Starosty Siedleckiego oraz Pani Doroty Dmowskiej – Paczuskiej Wójt Gminy Mokobody, którzy podzielili chleb wśród wszystkich zgromadzonych uczestników.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne na scenie. Swój program zaprezentowały dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej w Mokobodach oraz zespołu szkolno-przedszkolnego w Niwiskach. Niespodzianką był również występ chóru z Mokobód, który z okazji dożynek przygotował specjalny utwór na cześć gospodarzy. Miłym akcentem był również występ zespołu folklorystycznego pieśni i tańca, który na tę okazję specjalnie przyjechał z Rejonu Dubieńskiego Ukrainy.

Nie mogło również zabraknąć smakołyków kuchni tradycyjnej, które na plac dożynkowy dosłownie wjechały na „wagonikach” zaprzęgniętych do ciągnika rolniczego. Dodatkowo na stoisku promocyjnym Panie z grupy nieformalnej „Żwawe Babki” (Koło Gospodyń Mokobody) serwowały pyszne specjały mazowieckiej kuchni.

Ważnym elementem Dożynek Powiatowych był konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Przy ocenie wieńców komisja konkursowa kierowała się następującymi kryteriami: zgodność z tradycją, różnorodność użytych materiałów, walory estetyczne oraz przede wszystkim ogólny wyraz artystyczny nawiązujący formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych, typowych dla regionu. Wśród wszystkich przybyłych delegacji największe uznanie komisji konkursowej zdobył wieniec przygotowany przez mieszkańców Niwisk, II miejsce zajęło Stowarzyszenie „Mieszkańcy i Przyjaciele Stoku Lackiego” z miejscowości Stok Lacki, a III Zespół Ludowy „Wolenianki” z miejscowości Wola Serocka, gmina Wodynie. Zwycięski wieniec wystawiony jest na ekspozycji w Starostwie Powiatowym w Siedlcach.

Stoiska promocyjne firm i instytucji związanych z powiatem oraz działalnością rolniczą i okołorolniczą cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Plac zabaw przygotowany dla dzieci ostatni uczestnicy opuścili już po zmroku. Na wszystkich uczestników czekał również słodki poczęstunek od gospodarzy dożynek w postaci tortu dożynkowego.

W ciągu dnia na scenie odbywał się m.in. pokaz sztuk walki, w którym udział wzięły dzieci, młodzież i dorośli trenujący w Akademii Sztuk Walki Jacka Szymańskiego 1 dan. Zawodnicy trenujący w Akademii mogą pochwalić się sukcesami na krajowych i międzynarodowych zawodach karate. Działalność Akademii Sztuk Walki to przede wszystkim rozwijanie zainteresowań sportowych wśród dzieci i młodzieży z terenu powiatu siedleckiego. Od tego roku szkolnego Akademia planuje zorganizować zajęcia karate z elementami samoobrony w szkole podstawowej w Mokobodach.

W części artystycznej uznanie zdobyły występy gwiazd Pani Haliny Frąckowiak oraz znanego aktora Cezarego Żaka. Przy piosenkach zespołów disco Aster z Mokobód, Never oraz gwiazdy wieczoru D-Bomb mieszkańcy bawili się do późnych godzin nocnych.

Partnerami tegorocznych dożynek były: Gmina Mokobody, Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach oraz Katolickie Radio Podlasie.

galeria zdjęć

 

Słowa kluczowe : dożynkipowiat siedlecki


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009