Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Najwyższe nakłady wewnętrzne na działalność badawczą i rozwojową na Mazowszu

06.02.2018

W 2016 r. ponad jedną trzecią nakładów wewnętrznych na działalność badawczą i rozwojową poniosły podmioty zlokalizowane w województwie mazowieckim - takie dane przynosi raport Głównego Urzędu Statystycznego!

Z kolei najmniejszy udział na B+R w swoich nakładach wewnętrznych przeznaczały podmioty z województw lubuskiego i świętokrzyskiego (odpowiednio 0,5 i 0,7 proc. nakładów) - takie dane przynosi raport Głównego Urzędu Statystycznego.

mapa

GUS podkreśla, że w przodującym w stawce Mazowszu odnotowano spadek nakładów na B+R o 1 proc. w stosunku do 2015 r. Zwraca też uwagę, że ponad jedną piątą nakładów wewnętrznych woj. mazowieckiego (1,5 mld zł) przeznaczono na inwestycje, co stanowiło aż 45 proc. nakładów inwestycyjnych na działalność B+R w Polsce (3,35 mld zł).

Mazowsze zdecydowanie przoduje także przy zestawieniu wysokości nakładów wewnętrznych na B+R z liczbą mieszkańców regionu (1284 zł na osobę). Następne w stawce pod tym względem są województwa małopolskie (947 zł) i pomorskie (536 zł), w świętokrzyskim i lubuskim te kwoty wynoszą odpowiednio 107 i 82 zł.

Jak widać, dysproporcje są wręcz olbrzymie. GUS tłumaczy, że przyczyną tego było rozmieszczenie jednostek aktywnych badawczo w obrębie największych miast w kraju. O ile na Mazowszu było ich 1200, to w województwach lubuskim i świętokrzyskim liczba podmiotów aktywnych badawczo wyniosła łącznie 171 (3,5 proc. działających w skali kraju).

mapa

Największy udział środków z sektora rządowego w stosunku do pozostałych sektorów finansujących B+R odnotowano w województwie świętokrzyskim (63,2 proc.). Z kolei w Małopolsce największy był udział sektora przedsiębiorstw (69,8 proc.). Najniższe nakłady na działalność badawczą i rozwojową finansowane przez sektor przedsiębiorstw odnotowano w województwach lubuskim, opolskim i świętokrzyskim (po 0,5 proc. nakładów na B+R), przez sektor rządowy – w województwie lubuskim (0,5 proc.), a przez pozostałe sektory – w województwie świętokrzyskim (0,2 proc.).

Źródło: http://www.pulshr.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009