Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Procesja z palmami na dawnej wsi

21.03.2018

Kiedy? 25 marca, godz. 9.00–17.00

Gdzie? Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Info: www.mwmskansen.pl

Niedziela Palmowa to jedna z najpiękniejszych uroczystości w tradycji ludowej. Związanych z nią było wiele zwyczajów i obrzędów. Muzeum zaprasza do ich poznawania podczas imprezy plenerowej „Niedziela Palmowa w skansenie”.

Pokazy zwyczajów wielkanocnych, konkurs na najpiękniejszą palmę, koncert zespołu Mazovia Politechniki Warszawskiej i kiermasz rękodzieła oraz rzemiosła to tylko niektóre z wielu atrakcji wydarzenia. Po odprawianej w Kwietną Niedzielę mszy świętej, odbywała się uroczysta procesja z wykonanymi własnoręcznie wielobarwnymi palmami. Poświęconą wiązankę umieszczano następnie za świętym obrazem w celu ochrony domostwa przed uderzeniem pioruna i chorobami. Należało także zjeść z niej jednego bazia, by głowa i gardło nie bolały. Starej, zeszłorocznej nie wyrzucano, a spalano w piecu chlebowym, „by w chlebie zakalca nie było”. Palemki wkładano w pierwszą zaoraną na wiosnę skibę, żeby ziemia lepiej rodziła, a także uderzano nią wypędzane na łąkę bydło, w celu zapewnienia mu zdrowia. Wyglądały one nieco inaczej niż współczesne, wykonywano je z bukszpanu, barwinka i zielonych wierzbowych witek, ozdabiając kolorowymi bibułowymi bukiecikami. Te właśnie kompozycje są symbolami organizowanej w skansenie imprezy.

Każdy uczestnik będzie miał okazję udać się w termin do jednej z twórczyń ludowych, by poznać tajniki ich wykonywania. Zwiedzający obejrzą wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”. Tradycje te ożywione zostaną dzięki pokazom obrzędowości ludowej. Malowanie jaj techniką nakładania wosku i zanurzania w barwnikach, wykonywanie lampek do Grobu Pańskiego, tworzenie tzw. korony do dekoracji obrazów, wysypywanie piaskiem ozdobnych wzorów na polepach to tylko niektóre z nich. Uczestnicy dowiedzą się też, co znaleźć się musiało w koszach ze święconą, jak wyglądało święcone parobków i rodziny sołtysa, a także na czym polegało dyngusowanie. Najmłodsi stworzą własne karty świąteczne. W ramach imprezy odbędzie się wiosenny kiermasz.

Od lat jednym z najważniejszych elementów obchodów Niedzieli Palmowej w sierpeckim muzeum jest konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Prace wyeksponowane zostaną przed muzealnym kościołem, zaś wyboru dokonają sami zwiedzający, głosując na specjalnych kartach. Ogłoszenie wyników plebiscytu około godziny 15. Na laureatów czekają cenne nagrody rzeczowe. Palmy dostarczać można do 16 marca do Działu Upowszechniania i Promocji MWM. Regulamin dostępny jest zaś na stronie www.mwmskansen.pl.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009