Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Dożynki Województwa Mazowieckiego zamknęły czas żniw

17.09.2018

Wrześniowe piękne słońce, artystyczne wieńce z całego regionu i tysiące gości – tak w skrócie podsumować można Dożynki Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej, które odbyły się 16 września w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wszystkie te elementy sprawiły, że teren muzeum od wczesnych godzin porannych prawie do północy tętnił życiem.

Dożynki są tradycyjnym świętem wsi i choć ten rok nie był szczególnie dla rolnictwa łaskawy, to do Sierpca przybyło 30 delegacji wieńcowych z terenu województwa mazowieckiego i dziesiątki delacji gminnych i parafialnych, by wspólnie dziękować rolnikom i mieszkańcom wsi za trud codzienności na polu.

Uroczystości rozpoczęły się krótkim korowodem dożynkowym i Mszą Świętą pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Diecezji Płockiej JE Mirosława Milewskiego. Chwilę po święceniu wieńców z ust Starostów Dożynkowych Pani Moniki Maciejewskiej i Pana Pawła Sochockiego padły tradycyjne słowa skierowane do Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika „Przyjmij ten chleb gospodarzu, złotko naszej ziemi. Już zebrane w żniwnym trudzie, rękami naszemi. Przyjmij ten chleb gospodarzu, nie jest tego mało. Dziel go mądrze, sprawiedliwie, by dla wszystkich stało” i Marszałek wraz ze Starostą Powiatu Sierpeckiego Janem Laskowskim, Burmistrzem Miasta Sierpca Jarosławem Perzyńskim i  Dyrektorem Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Janem Rzeszotarskim ruszyli w tłum, by dopełnić ceremoniału dzielenia chlebem.

Tło tej części stanowił ceremoniał dożynkowy prowadzony przez Zespół Tańca Ludowego „MASOVIA”. W wystąpieniu dożynkowym Marszałek Adam Struzik podkreślił wagę i znaczenie mazowieckiego rolnictwa na polskich i europejskich arenach. „Mimo niesprzyjających warunków pogodowych i niewystarczającego wsparcia szczebla centralnego nasze rolnictwo stale podnosi poziom produkcji i eksportu. Głównie do krajów Unii Europejskiej, więc nie opowiadajmy nieprawdy, że jest ona wyimaginowaną wspólnotą” – zaznaczył.

Część oficjalną Dożynek zamknęły nagrody za najpiękniejszy wieniec dożynkowy (tu I miejsce przypadło Powiatowi Siedleckiemu), Polski Producent Żywności (w gronie nagrodzonych znalazło się 12 firm i przedsiębiorstw) oraz bezpieczne gospodarstwo rolne.

Całe dożynkowe popołudnie stało pod znakiem wspaniałej muzyki ludowej, bowiem dożynkowe sceny gościły Kurpiowski Zespól POD BOREM z Zawad, Zespól Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej w Płocku, Zespól Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej, Zespól Śpiewaczy BIENIĘDZICE i Zespół Ludowy MARYSIEŃKI Stare Szpaki.

Pożegnanie lata w skansenie towarzyszące dożynkom było pełne pokazów rzemiosła i rękodzieła ludowego z udziałem twórców ludowych, inscenizacji wiejskich zajęć codziennych połączonych z wykorzystaniem dawnych sprzętów i narzędzi gospodarskich oraz kiermaszy produktów regionalnych i rękodzieła ludowego. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa Samorządu Województwa Mazowieckiego i Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, która pełna była smaku, zapachu, muzyki i tańca. W bloku rozrywkowym do późnego wieczora królowały rytmy zespołów Sławomir i Enej.

 

 

 

 

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009