Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

„Nowoczesne technologie w uprawie zbóż" - relacja ze szkolenia

02.10.2018

18 września 2018 r. w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego Oddział Płock odbyło się szkolenie nt. „Nowoczesne technologie w uprawie zbóż”. Szkolenie realizowane było w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019.

zdjęcie zboża

Celem operacji było przygotowanie rolników i doradców rolniczych do podejmowania działań prowadzących do wdrażania innowacyjnych rozwiązań w zakresie nowoczesnych technologii w uprawie zbóż. Operacja poprzez swoje działania informacyjno-edukacyjne oraz tworzenie sieci kontaktów, pozwoliła na rozpoznanie nowoczesnych rozwiązań i możliwych do wykorzystania dobrych praktyk w zakresie innowacji w gospodarstwach rolnych.

W szkoleniu uczestniczyły 54 osoby – rolnicy i doradcy rolniczy zainteresowani nowoczesnymi technologiami w uprawie zbóż, które są najważniejszą grupą roślin uprawianych w naszym kraju. Ich ziarno obok celów konsumpcyjnych jest podstawową paszą w żywieniu zwierząt gospodarskich oraz surowcem dla przemysłu rolno-spożywczego.

Szkolenie przeprowadziła dr hab. Alicja Sułek wykładowca Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa- Państwowego Instytutu Badawczego. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z innowacyjnymi technologiami uprawy takimi jak: termin siewu zbóż i hodowla nowych odmian dostosowanych do uprawy w województwie mazowieckim oraz odpornych na patogeny i niekorzystne warunki środowiskowo – klimatyczne, nawożenie mineralne, racjonalne korzystaniem z zasobów wodnych, stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnianiem zasad integrowanej ochrony roślin. Przedstawiana prezentacja zakończyła się pytaniami dotyczącymi szczegółów produkcyjnych, w których mogą być wykorzystywane innowacyjne rozwiązania.

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu środkami finansowymi Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Opracowała: Anna Gajewska MODR Oddział Płock


                     


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009