Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wyjazd studyjny KGW pod hasłem „Bierzmy przykład ze Świętokrzyskiego”

10.10.2018

W dniach 26 - 28 września 2018 roku członkinie Kół Gospodyń Wiejskich działające na terenie Gminy Krasnosielc miały okazję uczestniczyć w wyjeździe studyjnym pod hasłem „Bierzmy przykład ze Świętokrzyskiego”.

Pierwszego dnia zwiedzano Muzeum Wsi Kieleckiej Tokarnia – skansen etnograficzny, gdzie zachowały się zabytkowe chaty i zabudowania wiejskie wraz z wyposażeniem. Następnie w Ostoi Dworskiej wysłuchano prelekcji nt. Regionalizmu, tradycji i kultury w gwarze świętokrzyskiej, po czym kolejną atrakcją było zwiedzanie jaskini Raj. Tuż przed snem członkinie KGW zostały zaproszone na wieczorny spacer po lesie, który wywoływał wiele emocji. „Słowiańskie Bajduły” bo tak nazywało się to wyjście polegało na opowieściach różnych legend i przesądów, w które niegdyś wierzono. W trakcie tych opowieści wokół Pań przymykały nieznane, budzące strach postacie. Była nawet sama Baba Jaga.

Po tak długim i ekscytującym pierwszym dniu wyjazdu, kolejny zaczął się od wejścia na szczyt Łysej Góry i podziwiania pięknych widoków. Następnie w Osadzie średniowiecznej w Hucie Szklanej wysłuchano prelekcji nt. tradycji i kultury w gwarze świętokrzyskiej, po czym odbyło się spotkanie z KGW z regionu kieleckiego, na którym doszło do wymiany doświadczeń dot. działalności lokalnej członkiń w nawiązaniu do dziedzictwa regionalnego.

Trzeci i zarazem ostatni dzień wyjazdu studyjnego spędzono w Sandomierzu. Zwiedzono tam rynek główny oraz poznawano kulturę i historię tego miasta. W nieopodal położonej sandomierskiej winnicy wysłuchano prelekcji nt. pozyskiwania lokalnych produktów na przykładzie działalności sandomierskich winnic połączonej ze zwiedzaniem tego miejsca. Po tak intensywnych, pełnych emocji trzech dniach wyjazdu członkinie KGW szczęśliwe i być może nieco zmęczone powróciły do swoich domów.

Operacja została współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w kwocie 32 832,93 zł. Pozostałe koszty w wysokości 4 230,77 zł zostały pokryte z budżetu Gminy Krasnosielc.

grupa osób zgromadzona przy stole w wiejskiej chacie

zdjęcie grupowe pań z kół gospodyń wiejskich

członkinie kół gospodyń wiejskich zebrane w sali dyskutują/wymieniają się swoimi doświadczeniami

Zdjęcie grupowe kobiet na tle winnicy

Źródło: Gmina Krasnosielc


                         


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009