Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Pszczoły w centrum uwagi

15.10.2018

"Dbajmy o pszczoły" to temat konferencji pszczelarskiej, którą zorganizował Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział w Bielicach wraz z Powiatowym Kołem Pszczelarzy w Sochaczewie w sobotę 6 października w gospodarstwie agroturystycznym „Jeziorany” w Kożuszkach Parcel koło Sochaczewa.

Ponad 60 uczestników – pszczelarzy, mieszkańców obszarów wiejskich oraz doradców rolniczych - miało okazję wzbogacić swoją wiedzę dotyczącą chorób i sposobów leczenia pszczół, uzyskać informację na temat nowych rozwiązań w pszczelarstwie. Zdobyta wiedza z pewnością przyczyni się do lepszej kondycji rodzin pszczelich i gospodarki pasiecznej, która jest ważną częścią działania na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich.

Serię trzech wykładów przeprowadzili wybitni specjaliści z zakresu pszczelarstwa. Pani dr hab. Grażyna Topolska profesor nadzwyczajny z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wygłosiła w przystępny sposób, obszerny wykład na temat chorób pszczół. Słuchacze zapoznali się z metodami leczenia groźnych chorób. Szczególnie niebezpieczna dla pszczół jest warroza, obecnie najgroźniejsza choroba na całym świecie. Powoduje duże straty w rodzinach pszczelich i znaczne obniżenie produkcji pasiecznej. Konieczność ciągłego zwalczania tej choroby powoduje wzrost kosztów prowadzenia pasiek. Warrozę powoduje roztocz, który nie ma naturalnych wrogów, a doskonale adaptuje się do niekorzystnych warunków środowiskowych. Potrafi bardzo szybko uodpornić się na stosowane przez pszczelarzy leki warrozobójcze. Pszczoły nie mają naturalnych mechanizmów obronnych zwalczających warrozę. Nie leczone rodziny pszczele giną.

Dużym zagrożeniem dla pszczół jest także nosemoza i zgnilec amerykański. To głównie tym chorobom był poświęcony pierwszy wykład, ale nie tylko.

Drugim wykładowcą był Pan Marek Podlewski z Kujawskiego Centrum Pszczelarskiego. Szczegółowo w bardzo przystępny i atrakcyjny sposób przedstawił tematykę wymiany matek pszczelich i tworzenie odkładów jako ważny element gospodarki pasiecznej. Skupił się również na omówieniu wpływu chorób pszczół na rozwój i kondycję rodzin pszczelich.

Wykładowcy odpowiadali na liczne pytania z zakresu prezentowanych wykładów i inne nurtujące uczestników problemy związane z gospodarką pasieczną. Apelowano o stosowanie środków ochrony roślin w taki sposób, aby nie szkodzić pszczołom.

Konferencję podsumował Zygmunt Łukasiewicz z Sochaczewskiego Koła Pszczelarzy oraz dyrektor MODR Oddział Bielice Krzysztof Szumski.

Konferencja została zorganizowana w ramach operacji pt: „Konferencja pszczelarska Dbajmy o pszczoły”, realizowanego w ramach Planu działania  Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich  na lata 2014-2020.

sala wykładowa z prowadzącym i słuchaczami

sala wykładowa z uczestnikami konferencji

Wykład prowadzi  prof. Grażyna Topolska z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW

Wykład prowadzi Marek Podlewski z Kujawskiego Centrum Pszczelarstwa

Uczestnicy konferencji dyskutują z prowadzącym

Tekst: Krystyna Saganowska MODR


                   


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009