Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Relacja z konferencji pszczelarskiej Płock

22.10.2018

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Płocku zorganizował 2 października br. konferencję pszczelarską „Ochrona pszczół – to się opłaca”.

Ponad 80 osób uczestniczyło w spotkaniu pszczelarzy, rolników i doradców. Wykładowca, Marek Podlewski z Kujawskiego Centrum Pszczelarskiego, w rzeczowy i fachowy sposób przedstawił 2 tematy: „Elementy współczesnej gospodarki pasiecznej w aspekcie zdrowotności pszczół, wydajności i jakości pozyskiwanego miodu” oraz „Wpływ chorób pszczół, głównie Varroa Destructor na rozwój i kondycję rodzin pszczelich”. Zawarł w nich zagadnienia dotyczące prawidłowego postępowania wpływającego na zdrowie pszczół i efekty produkcyjne, jak również omówił najważniejsze choroby pszczół.

Pszczoły odgrywają ogromną rolę w produkcji żywności. Co trzecia łyżka pokarmu, który spożywamy, powstaje dzięki ich pracy. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie obserwuje się masowe ginięcie rodzin pszczelich. Pszczoły narażone są na wiele czynników powodujących ich osłabienie i wymieranie, jak choćby: pasożyty, choroby pszczół oraz zatrucia środkami ochrony roślin. Pasożyty i choroby stanowią zagrożenie dla pszczół miodnych – pasożytnicze roztocze Varroa jest uważane za główny czynnik strat w koloniach pszczelich. Ponadto zostały rozpoznane nowe gatunki wirusów i niektóre z nich przyczyniają się do masowego wymierania kolonii pszczelich. Zdaniem pszczelarzy praktyków zatrucia pszczół spowodowane stosowaniem środków ochrony roślin są – po chorobach, na drugim miejscu wśród istotnych czynników zagrażających rozwojowi pszczelarstwa w Polsce.

Kluczową rolę w ochronie życia i zdrowia pszczół mają pszczelarze. Ich umiejętność prowadzenia pasieki i stosowania właściwych zabiegów oraz sprzętu, musi być uzupełniona wiedzą z zakresu biologii pszczół, technologii produkcji, biologii i leczenia chorób. Dlatego ważne jest systematyczne prowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych.

Konferencja została zorganizowana w partnerstwie z Mazowiecką Izbą Rolniczą w ramach operacji: „Ochrona pszczół – to się opłaca” realizowanej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Stół z miodami do degustacji.

Degustacja miodów.

Wykładowca Marek Podlewski z Kujawskiego Centrum Pszczelarstwa

sala wykładowa z uczestnikami konferencji

Tekst: Grażyna Gołębiewska MODR Oddział Płock

Zdjęcia: Mariola Dudkowska MODR Oddział Płock


                 

Słowa kluczowe : MODRpszczołyMIR


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009