Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Warsztaty serowarskie w Radomiu

23.10.2018

W dniach 4-6 września 2018 r., w ramach projektu „Przetwórstwo mleka na poziomie własnego gospodarstwa” – warsztaty serowarskie (realizacja Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich PROW 2014–2020), w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu, przeprowadzone zostały warsztaty serowarskie dla trzech 20 osobowych grup, które przeprowadził Krzysztof Jaworski - serowar żuławski.

Uczestnicy poznawali sekrety wytwarzania serów i tworzyli własne kompozycje m.in.: mennonicką goudę, ser ręczny domowy posypywany różnorodnymi ziołami i ser z masy parzonej. Przygotowanie sera wymagało nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również cierpliwości i dokładności. Każdy produkt smakował trochę inaczej, a wpływ na to miało mleko użyte do produkcji sera oraz enzymy i kultury bakterii, którymi zaprawiono mleko.  

Zwieńczeniem warsztatów było wspólne wykonanie przez uczestników i serowara – ricotty (miękki rodzaj twarogu, który uzyskuje się z serwatki oddzielonej od skrzepu po ugotowaniu sera. Jest to kluczowy składnik wielu dań w kuchni regionalnej południowych i środkowych Włoch. Jej popularność nie powinna dziwić chociażby z racji cennych wartości odżywczych – ricotta zawiera aż 5 razy więcej wapnia niż twaróg) oraz zaprezentowane zostały dwie propozycje kulinarne z wykorzystaniem sera świeżego. Celem warsztatów była pomoc i przekazanie wiedzy, która może okazać się pomocna przy planowaniu i otwieraniu profesjonalnej serowni.

Organizatorzy dziękują uczestnikom i wykładowcom za udział w szkoleniu.

Tekst: Aneta Domińczak MODR Oddział Radom


                 

Słowa kluczowe : MODRwarsztaty serowarskie


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009