Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

„Sprawdzone u sąsiada, u nas też zadziała” - relacja z wyjazdu studyjnego

31.10.2018

W dniach 24-16 października 2018 br. rolnicy z województwa mazowieckiego, prowadzący działalność rolniczą o zróżnicowanych kierunkach produkcji w poszukiwaniu nowych technologii, innowacyjnych rozwiązań oraz przedsięwzięć powodujących zwiększenie dochodowości i rentowności swoich gospodarstw, które mogliby wdrożyć w swoich gospodarstwach, odwiedzili podczas wyjazdu studyjnego pn. „Sprawdzone u sąsiada, u nas też zadziała” zorganizowanego przez Mazowiecka Izbę Rolniczą gospodarstwa eko-agroturystyczne i edukacyjne województwa warmińsko-mazurskiego.

Podczas trzydniowego pobytu na Warmii i Mazurach zwiedzano:

1. Gospodarstwo prowadzące „Zajazd Tusinek”. Jest to firma rodzinna.

Działalność Zajazdu oparta jest na gospodarstwie rolnym o powierzchni 40 hektarów, gdzie prowadzona jest hodowla krów, kóz oraz konika polskiego. Tradycyjnie uprawiane warzywa oraz zioła wykorzystywane do sporządzania potraw w restauracji. Warzywa i przetwory można również zakupić w sklepie farmerskim. Najbardziej znaną częścią Tusinka jest restauracja, w której serwowane są dania regionalne, wytwarzane przez miejscowe gospodynie. Smak tych dań został już wielokrotnie doceniony wyróżnieniami, a obiekt należy do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmii Mazur i Powiśla. Tajemnicą smaku restauracji jest używanie produktów w większości pochodzących lub wytwarzanych w gospodarstwie. W budynku są dwie sale główna w której znajduje się specjalny piec na drewno do wypieku między innymi podpłomyków z których słynie Tusinek, oraz miejsce gdzie znajduje się również sprzedaż wyrobów i produktów regionalnych.

2. Gospodarstwo EkoAgroTurystyczne KAMEZ

Gospodarstwo EkoAgroturystyczne „KAMEZ” – ZAGRODA EDUKACYJNA specjalizuje się w hodowli bydła opasowego i uprawie zbóż. Dodatkowa działalność gospodarstwa rolnego to Agroturystyka, która rozpoczęła się w 2000r., a od 2005r. Eko-Agroturystyka. Malowniczo położony zakątek odwiedzają rodziny z dziećmi, przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie oraz grupy zorganizowane. Z roku na rok przybywa coraz więcej gości, którzy chcą miło spędzać czas. Gospodarstwo od 2012 roku należy do Ogólnopolskiej sieci Zagród Edukacyjnych. Oferowana jest możliwość dopasowania programu pobytu do zainteresować, charakteru oraz wielkości grupy. Pobyt w zagrodzie edukacyjnej, to czas wypełniony nauką, zabawą oraz integracją. W gospodarstwie znajduje się całoroczne miejsce – Izba Mazurska z kominkiem, kuchnią kaflową, grillem i wędzarnią. Odbywają się w niej pokazy i degustacja własnego wyrobu tj. serów, wędlin i kiełbas, świeżo pieczonego chleba żytniego z masłem lub ze swojskim smalcem i kiszonym ogórkiem, jak również smażenie placków ziemniaczanych i jajecznicy na tradycyjnej kaflowej kuchni.

Dla szkół i przedszkoli gospodarstwo przygotowało specjalną ofertę uwzględniającą nie tylko wspaniałą zabawę ale również poznanie prawdziwego życia na wsi, pracy w gospodarstwie, życia i zwyczajów zwierząt oraz tego jak ważna dla nas jest ekologiczna żywność.

3. Gospodarstwo ekologiczne KOZIA FARMA

Kozia Farma Złotna to certyfikowane (AGRO BIO TEST PL-EKO-07-10404) gospodarstwo ekologiczne, prowadzące działalność na podstawie przepisów MOL (weterynaryjny numer produkcji 28157209). Gospodarstwo prowadzone jest na 92 ha pól, łąk i pastwisk nieopodal Morąga, na granicy Warmii, Powiśla, Żuław i Mazur - w kraju niegdyś zwanym Oberland.

Ideą która przyświeca w gospodarstwie, jest powrót do źródeł, do czystej, nieskażonej chemią zdrowej żywności. Realizowana jest już od etapu uprawy roślin, poprzez karmienie zwierząt zdrową, niepryskaną, ekologiczną karmą, po troskliwą nad nimi opiekę. Kózki są szczęśliwe, bo pasą się swobodnie na osiemnastu hektarach aromatycznych łąk wokół siedliska.

Dzięki temu gospodarstwo może zaoferować odwiedzającym przepyszne sery zagrodowe z koziego mleka: krótko dojrzewające sery podpuszczkowe, śmietankowe twarożki z pasteryzowanego i niepasteryzowanego mleka, kozie sery solankowe, wędzone, a także kefiry i jogurty. Gospodarstwo prowadzi również działalność agroturystyczną.

4. Eko Farmę Vitalis

Siedlisko “Vitalis” położone jest malowniczo na ok. 90 ha (grunty orne, łąki, pastwiska i lasy). Na terenie siedliska znajduje się staw rybny (możliwość wędkowania), przepływa tu również ciek wodny o nazwie Kręty. Nawet przy długotrwałych okresach suszy płynie tędy ciek dążący do rzeki Baudy.

Atutem gospodarstwa jest hodowla bydła rzadkich ras:Highlander i Aubrac (wołowina, cielęcina na własny użytek).

Gospodarstwo Zajmuje się również hodowlą koni rasy sztumskiej (pociągowe), rasy wielkopolskiej (pod siodło), trakeny oraz kuce. Znajdują się w nim typowe zwierzęta hodowlane tj.: owce, kozy (świeże sery, kozie mleko), króliki, kury (świeże jaja) i krowy (pyszne świeże mleko). Dodatkową atrakcją są także lamy i osiołki.

Na terenie gospodarstwa działa Sklep Farmerski, który oferuje produkty regionalne z sieci dziedzictwa kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla.

5. Gospodarstwo Agroturystyczne„ Ziołowa Dolina”

„Ziołowa Dolina” posiada stosunkowo niedługą historię, sięgającą 1991 roku. Wówczas od podstaw zaczęło powstawać gospodarstwo rolne. Praktycznie od początku, gospodarstwo działało wielokierunkowo. Jedną ze specjalności była uprawa roślin zielarskich – surowca do produkcji herbat ziołowych Eligiusza Kozłowskiego. Mieszanki ziół autorstwa ojca właściciela, wytwarzane są wyłącznie ze składników naturalnych, których receptura strzeżona jest i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Słyną z unikalnych właściwości leczniczych, kojąco wpływających na wszelkie dolegliwości. Produkcja i sprzedaż hurtowa oraz detaliczna herbat stanowiła i nadal zajmuje wiodącą pozycję w zadaniach gospodarstwa. Praktycznie było to pierwsze źródło popularności tego miejsca nie tylko w rejonie Warmii i Mazur, ale znacznie szerzej.

Specyfika gospodarstwa sprawiła, że było ono nader często odwiedzane przez kupujących mieszanki oraz ludzi chcących poznać tajniki zielarstwa. To właśnie ci pierwsi goście zapoczątkowali nowy kierunek działalności, jakim stała się agroturystyka. Popularność obiektu potęgowało jego niezwykle atrakcyjne położenie. Zlokalizowane jest tuż nad samym brzegiem starego koryta rzeki Łyny, otoczone zewsząd pięknym sosnowym lasem, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, a jednocześnie w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy Warmii i Mazur. Oferta turystyczna „Ziołowej Doliny” opracowana jest kompleksowo.

Dumą gospodarstwa jest odebrana w 2010 roku w Belwederze – nagroda X edycji ogólnopolskiego konkursu „Sposób na sukces – przedsiębiorczość na obszarach wiejskich”. Niejedyna w historii gospodarstwa.

„Ziołowa Dolina” to również azyl dla zwierząt. Są tu strusie, gęsi, kury i wiele innych ptaków w tym ozdobne. Jest też klatka z królikami. Z większych zwierząt żyją tu osły, kuce, kozy, konie oraz zwierzęta gospodarcze.

6. „Rajski Ogród” w Kamionce

Rajski Ogród” to największy na Mazurach ogród pokazowy połączony z pomysłem na przedsiębiorczość społeczną. Ogród założony jest na planie drzewa, którego „konary” są alejami łączącymi zakątki tematyczne. Powierzchnia ogrodu wynosi ok. 4 hektarów.

W granicach Rajskiego Ogrodu urządzony jest PARK ODKRYWCÓW – przestrzeń, w której dzieci, młodzież i dorośli mogą dokonywać doświadczeń związanych ze zjawiskami przyrody, prowadzić obserwacje i badania przyrodnicze, uczyć się przez zabawę. W „Rajskim Ogrodzie” urządzono 30 zakątków tematycznych, w których rośnie kilka tysięcy różnych roślin. Główna ideą ogrodu jest ochrona pożytecznych owadów, dlatego znajduje się w nim kilka kwitnących łąk oraz domki i hotele dla owadów.

W czasie przejazdów do miejsc ujętych w programie wyjazdu studyjnego, jego uczestnicy oceniali w dyskusji możliwości rozszerzenia swojej dotychczasowej działalności rolniczej o kierunki produkcji występujące w odwiedzanych gospodarstwach w tym m.in. warsztaty w ramach „Zagrody Edukacyjnej”, rozszerzenie kierunku produkcji zwierzęcej na hodowlę kóz i wyrób serów, rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty agroturystycznej – oferta kierowana do wybranych grup, prowadzenie sklepu farmerskiego oraz restauracji dla przyjezdnych gości. Stwierdzili, że kluczem do sukcesu jest pasja i odwaga do realizacji założonych celów.

Tekst: Anna Górska

tablica powitalna Koziej Farmy Złotniej

Uczestnicy wyjazdu w oborze dla kóz w Koziej Farmie Złotniej.

ekspozycja sklepu farmerskiego Zajazdu Tusinek

Obiekt noclegowy Zajazdu Tusinek.

Uczestnicy wyjazdu słuchają Pana Tomasza Winiarka- współwłaściciela Zajazdu Tusinek o prowadzonej działalności w gospodarstwie i jej opłacalności.

Plan Wioski Garncarskiej.


               


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009