Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Taneczne Folkowe Andrzejki we Wrzosie - relacja

07.12.2018

Piękno folkloru i tradycji ludowej odżywa we Wrzosie rokrocznie w ostatni weekend listopada, ściągając na organizowane tam już od 2010 roku Folkowe Andrzejki miłośników muzyki ludowej. Nie inaczej było i w piątek, 30 listopada, gdzie mogliśmy podziwiać liczną grupę wykonawców i publiczności, która bawiła się do późnych godzin nocnych.

Folkowe Andrzejki – to inicjatywa która ma na celu integrację wokół folkloru, dziedzictwa kulturowego ziemi radomskiej. Jej idei nie jest obca też chęć przypomnienia o pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy, podczas których grane były huczne mazurki, oberki i fokstroty. Organizowana jest przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, Stowarzyszenie „Wrzosowisko” oraz Publiczną Szkołę Podstawową we Wrzosie.

Podczas wydarzenia odbyła się uroczysta premiera dwupłytowego wydawnictwa zatytułowanego „Wiejscy Wirutozi”, zawierającego nagrania studyjne oraz nagrania filmowe muzykantów, którzy wystąpili tego wieczoru dla nas we Wrzosie.  To tańca przygrywały kapele: Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia Dużego, Jana Fokta z Jagodnego, Foktów z Ostrołęki, Henryka Gwiazdy z Radomia, Lipców z Wygnanowa, Stanisława Kotkowskiego ze Strzałkowa, Andrzeja Malika ze Skrzyńska, Krzysztofa Rokicińskiego ze Starych Siekluk, Adama Tarnowskiego i Braci Pańczaków, Jana Wochniaka, Piotra Bińkowskiego.

Mogliśmy wysłuchać pieśni i przyśpiewek wykonywanych przez zespoły śpiewacze z Wrzosu, Bieniędzic, Marianowic, Ludwikowa oraz dziecięcych i młodzieżowych zespołów śpiewaczych Wrzosiki i Plejada z Przytyka, które umiejętnie zaprezentowały nam zarówno autorski jak i typowy dla regionu radomskiego i przysuskiego repertuar.

Przygotowane wydawnictwo „Wiejscy Wirutozi” już w przyszłym tygodniu zostanie udostępnione w Internecie dla szerszego grona odbiorców, a osoby zainteresowane otrzymaniem bezpłatnego egzemplarza wydawnictwa muzycznego proszone są o kontakt ze Stowarzyszeniem „Razem dla Radomki”

Wydarzenie współfinansowane jest przez Stowarzyszenie Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki” ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wspieranie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020” w ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Realizacja dwupłytowego wydawnictwa i publikacji prezentująca muzyków ziemi radomskiej realizowana została Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” w ramach projektu pn. „Wiejscy Wirtuozi” dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Galeria dostępna na stronie: www.razemdlaradomki.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009