Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Praktyki u marszałka – ruszył nabór wniosków

10.04.2019

Właśnie ruszyła kolejna edycja programu „Praktyki u Marszałka”. Od lipca do końca września na studentów czeka 100 miejsc w urzędzie marszałkowskim w Warszawie oraz jego delegaturach. Miesiąc praktyk w urzędzie to okazja do zdobycia ciekawego doświadczenia i jednocześnie sprawdzenia swoich umiejętności. Co ważne – praktyki są płatne!

– Nasz program praktyk to dla młodych ludzi możliwość zdobycia nie tylko tak potrzebnego na rynku pracy doświadczenia zawodowego, ale także sprawdzenie, jak taki urząd funkcjonuje od wewnątrz. Warto też wspomnieć, że to właśnie m.in. za ten program nasz urząd otrzymał w ostatnim czasie najwyższą nagrodę – Diamentową Statuetkę w ogólnopolskim konkursie Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Kapituła doceniła zarówno sposób organizacji, jak i przebieg praktyk. Zachęcam studentów z Mazowsza do zgłaszania się na praktyki w urzędzie – podsumowuje marszałek Adam Struzik.

Dla studentów dziennych z Mazowsza

„Praktyki u Marszałka” to program stworzony dla studentów studiów dziennych – niezależnie od tego, czy to uczelnie publiczne czy prywatne. Ważne, aby miały swoją siedzibę na Mazowszu. Zgłaszający się muszą mieć zaliczony I rok studiów. Warunkiem udziału w praktykach jest też zameldowanie na stałe na terenie naszego województwa.

Nie ma ograniczeń co do kierunku studiów

Powinny być one jednak zbieżne z zadaniami, jakie można wykonywać w urzędzie. Preferowane będą np. prawo, administracja, zarządzanie, ekonomia, ochrona środowiska, geodezja, polityka społeczna, zdrowie publiczne oraz kulturoznawstwo. Praktyki będzie można odbywać w siedzibie głównej urzędu – w Warszawie, ale też w delegaturach, które znajdują się w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach.

Praktyka z wynagrodzeniem

Na okres praktyk można wybrać sobie lipiec, sierpień lub wrzesień. Do przepracowania jest 20 dni roboczych – zawsze od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu. Z każdą osobą zawierana będzie umowa zlecenie, a za przepracowany czas przysługiwać będzie wynagrodzenie. Przy pełnym miesiącu będzie to 2205 zł brutto.

Urząd to przede wszystkim ludzie – ich kompetencje, umiejętności, wiedza. Jest to szczególnie ważne w świecie szybko zmieniających się przepisów, regulacji. Właśnie od zaangażowania ludzi, którzy tworzą to miejsce, zależy sukces organizacji. Staramy się, aby stworzyć dobre warunki pracy i możliwości rozwoju zawodowego – podkreśla Waldemar Kuliński, sekretarz województwa i jednocześnie dyrektor urzędu marszałkowskiego. – Również w taki sposób chcemy kształcić tych, którym zależy na zdobyciu doświadczenia.

Przebieg praktyk

Pierwszego dnia praktykanci biorą udział w szkoleniach organizowanych przez urząd, które przybliżają im m.in. stosowanie prawa administracyjnego, zasady przepływu informacji i komunikowania się wewnątrz urzędu oraz z jego klientami. Poza tym poznają obowiązujące w urzędzie zasady bezpieczeństwa informacji, ochrony danych osobowych. Tego dnia poznają także swojego opiekuna, który wprowadza ich w tajniki pracy, przedstawia zadania, którymi będzie się zajmował. Całość przebiega według wcześniej opracowanego planu i zakresu zadań. Na zakończenie każdy ze studentów otrzyma zaświadczenie o ukończeniu praktyki.

Nasz program praktyk został tak skonstruowany, aby studenci w przyjaznej atmosferze zdobywali tak potrzebne na rynku pracy doświadczenie. Każdy ze studentów ma przydzielonego opiekuna, który z jednej strony wskazuje mu konkretne zadania do wykonania, a z drugiej wspiera go, przybliża specyfikę pracy w urzędzie, by był to efektywnie wykorzystany czas – podkreśla zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Kadr i Płac Wiesława Miecznikowska.

Jak się zapisać?

W tym roku zapisy będą odbywać się najpierw w formie elektronicznej. Na specjalnie stworzonej stronie (zakładka Praktyki na www.mazovia.pl) należy wypełnić formularz, który później musi być wydrukowany i po podpisaniu złożony osobiście w urzędzie lub wysłany pocztą. Ważne, aby nie pominąć żadnego kroku. Rejestrować będzie można się już od 8 kwietnia, a podpisany wniosek trzeba złożyć najpóźniej do 26 kwietnia br.

Osoby, które pozytywnie przejdą część formalną, w maju przystąpią do testu wiedzy o Mazowszu i urzędzie. Przewidziana jest też rozmowa rekrutacyjna w sytuacji, gdy kandydatów będzie więcej niż zaplanowanych miejsc. O przyjęciu na praktyki decyduje więc wynik testu, efekt rozmowy oraz kierunek studiów.

Podsumowanie dotychczasowych edycji

Każdego roku na studentów czeka minimum 100 miejsc. Jednak chętnych zawsze jest więcej. Tylko w ubiegłym roku na praktyki do urzędu marszałkowskiego zgłosiło się 237 osób. We wszystkich dotychczasowych edycjach wzięło udział już ponad 390 studentów.

Dlaczego „Praktyki u Marszałka” cieszą się tak dużym zainteresowaniem? Poza tym, że pracodawcy poszukując osób do pracy, cenią u nich zdobyte wcześniej doświadczenie zawodowe, to studenci mają też świadomość, że praktyki w urzędzie marszałkowskim to możliwość zdobywania nowych doświadczeń w cenionej instytucji, która otrzymała wcześniej tytuły np. „Przyjazny Urząd” i „Troskliwy Pracodawca”, a ostatnio Diamentową Statuetkę w ogólnopolskim konkursie Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi.

Źródło: www.mazovia.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009