Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Relacja z XX Mazowieckich Dni Rolnictwa

19.06.2019

XX Mazowieckie Dni Rolnictwa połączone z Mazowiecką Wystawą Zwierząt Hodowlanych odbyły się w dniach 15-16 czerwca na terenie MODR Oddział Poświętne w Płońsku. W ciągu dwóch dni gościliśmy bardzo wielu zwiedzających.

Odwiedzili nas rolnicy i mieszkańcy z województwa mazowieckiego i województw ościennych zainteresowani profesjonalną wystawą rolniczą, by poznać nowe trendy w hodowli, uprawie oraz nowoczesne maszyny rolnicze bądź nowe rozwiązania możliwe do zastosowania w gospodarstwie rolnym.

Prezentacja Pola doświadczalnego MODR Oddział Poświętne

pole ziemniaków

Najważniejsza część wystawy to pola doświadczalne o pow. 20 ha, gdzie zaprezentowano kolekcje odmian z 20 gatunkami roślin uprawnych wysianych na 418 poletkach, pięć doświadczeń ścisłych Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego na  389 poletkach, a także nowe technologie uprawy na 60 poletkach. MODR Oddział Poświętne w Płońsku od 96 lat prowadzi doświadczenia polowe. Jest to efekt zaangażowania pracowników Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa. Zainteresowani uprawami roślin rolniczych otrzymali bezpłatnie „Przewodnik po polu doświadczalnym” opracowany i opublikowany przez pracowników Oddziału Poświętne MODR, dofinansowany przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich województwa mazowieckiego. Podczas targów przy poletkach doświadczalnych firmy współpracujące i doradcy MODR informowali o zastosowanych zabiegach i dotychczasowych efektach uprawy. Mazowieckie Dni Rolnictwa to również stanowiska doradcze i informacyjne organizatorów oraz placówek naukowych i firm pracujących na rzecz sektora rolniczego. Wielu rolników chciało uzyskać bardzo szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania środków z działań PROW 2014-2020. Najczęściej pytali o warunki uzyskania pomocy na działania Modernizacja gospodarstw rolnych, Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych. Zainteresowani byli także Programem regeneracji gleb poprzez wapnowanie, który będzie prowadzony od 2019 do 2023 roku.

Bogata oferta stoisk firmowych

Na placu wystawowym o powierzchni ok. 3 ha przygotowano interesującą ekspozycję maszyn, sprzętu i urządzeń do produkcji rolnej oraz wystawę zwierząt hodowlanych. Bogatą ofertę przygotowało 320 wystawców. Najbardziej interesującą okazała się wystawa ciągników, maszyn rolniczych oraz kombajnów. Reprezentowane były czołowe krajowe i zagraniczne marki maszyn i urządzeń rolniczych. Nowoczesny sprzęt rolniczy: ciągniki, maszyny i urządzenia oraz środki niezbędne nie tylko w produkcji rolniczej były ocenione przez specjalną komisję. Hitem Targowym wystawy roku 2019 ogłoszono Typoszereg zbiorników do magazynowania paliw płynnych klasy III – oleju napędowego, produkowany i zgłoszony przez firmę Swimer Łukasza Otremby z Torunia. Hit przyznano za bezpieczny system przechowywania paliw płynnych w gospodarstwach rolnych. Ponadto siedmiu wystawców otrzymało puchary za innowacyjne rozwiązania i technologie wpierające prace w rolnictwie.

Co roku wysoki poziom aranżacji stoisk zwraca uwagę zwiedzających. W konkursie „Najciekawsze stoisko” w kategorii „Wystawa” I miejsce otrzymała Firma JFC Polska Sp. z o.o. – dystrybutor szerokiej gamy poideł dla zwierząt oraz zbiorników do dystrybucji paliw. W kategorii „Kiermasz” wyróżniono Stowarzyszenie na rzecz zwierząt „Uszy do Góry” zajmujące się bezdomnymi zwierzętami.

Mazowiecka Wystawa Zwierząt Hodowlanych

wystawa koni

Na XI Mazowieckiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych, która jest miejscem promocji dorobku hodowlanego oceniano bydło i klacze. Tytułami czempionów i wiceczempionów w poszczególnych kategoriach konkursowych nagrodzono najlepsze sztuki. Komisja Oceny Bydła Mlecznego – oceniła zwierzęta prezentowane przez 27 hodowców. Tytuł superczempionki wystawy otrzymała krowa w III i dalszej laktacji należąca do Dariusza Nasiłowskiego ze Skwierczyna Dworu oraz jałowica w grupie 12-17 miesięcy należąca do Andrzeja Jeznacha z Helenowa Nowego. W Konkursie Młodego Hodowcy 9 dzieci zaprezentowało cieliczki z gospodarstw swoich rodziców.

Podczas Mazowieckiej Wystawy Klaczy Hodowlanych hodowcy koni z województwa mazowieckiego zaprezentowali 37 klaczy. W sobotę oceniano klacze hodowlane następujących ras: śląskiej, zimnokrwistej, szlachetnej, huculskiej. Championem Wystawy została BOSNA klacz pana Sylweriusza Moroza. W niedzielę odbyły się XXIV Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi. Sędziowie docenili bardzo dobre przygotowanie koni do wystawy, odpowiednią pielęgnację, wyczesanie oraz perfekcyjne wyszkolenie koni zaprzęgowych. Nagrodę za najbardziej stylowy zaprzęg otrzymał po raz kolejny Krzysztof Grąbczewski.

Ponadto amatorzy drobiu ozdobnego podziwiali ciekawe rasy kur.

IX Turniej Ekologiczny

Bardzo sprawnie i w sympatycznej atmosferze odbył się edukacyjno-sprawnościowy IX Turniej Ekologiczny.  Wzięło w nim udział 10 drużyn, zwyciężyła „Truskawkowa Dolina”. Każda z drużyn biorących udział w Turnieju otrzymała nagrody rzeczowe. Publiczność dopingowała uczestników i jednocześnie weryfikowała swoją wiedzę z ekologii i ochrony środowiska. Nauka poprzez zabawę okazała się atrakcyjna dla każdego, niezależnie od wieku.

Konkurs „Najlepszy produkt naturalny”

Podsumowano konkurs „Najlepszy produkt naturalny”, w którym zwyciężyło Gospodarstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Kowalski Krzysztof z Winnik za olej z orzechów laskowych tłoczony na zimno.    

Konkurs WWF

Podsumowano i wręczono nagrody laureatom. etapu krajowego konkursu „Rolnik Roku regionu Morza Bałtyckiego 2019”. Laureatem konkursu zostało gospodarstwo Marty i Tadeusza Żerańskich z gminy Różan. Nagrody przyznano za stosowanie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu, a w szczególności praktyk ograniczających odpływ substancji biogennych (związków azotu i fosforu) z gospodarstw do wód.

Produkty tradycyjne

MODR Oddział Poświętne przygotował prezentację potraw i produktów tradycyjnych połączoną z degustacją. Tym samym organizatorzy podkreślili znaczenie produktów wytwarzanych metodami tradycyjnymi, z naturalnych surowców, pochodzących z małych gospodarstw rolnych. Wystawiane produkty i potrawy przeznaczone do degustacji były wielokrotnie nagradzane w konkursach kulinarnych, głównie: ,,Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” i „Konkurs o Laur Marszałka”.

Jubileuszowe Mazowieckie Dni Rolnictwa, mimo żaru lejącego się z nieba przyciągnęły wielu odwiedzających. Odnotowano rekordową liczbę stoisk kiermaszowych. Pobyt na tegorocznej imprezie w Poświętnem sprzyjał nie tylko zakupom roślin i wyrobów tradycyjnych, ale umożliwił rolnikom poznanie nowych technologii, nowych odmian roślin uprawnych, ocenę zastosowanych technologii upraw na poletkach doświadczalnych, innowacyjnych rozwiązań, pozyskanie informacji niezbędnych do efektywnego gospodarowania, wymianę doświadczeń i nawiązanie kontaktów biznesowych.

Patronat honorowy nad imprezą sprawowali: minister rolnictwa i rozwoju wsi, marszałek województwa mazowieckiego oraz wojewoda mazowiecki.

Gośćmi targów byli parlamentarzyści oraz samorządowcy reprezentujący lokalne władze oraz agendy rządowe związane z rolnictwem. Honory gospodarzy pełnili: Sławomir Piotrowski - dyrektor MODR, Tomasz Skorupski - zastępca dyrektora MODR oraz Jarosław Grabowski - dyrektor Oddziału Poświętne MODR.

Tekst: Małgorzata Najechalska MODR O/Poświętne  

Zdjęcia: Bożena Chądzyńska, Radosław Sobecki MODR O/Poświętne  


                          


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009