Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Rekordowe żniwa w skansenie

05.08.2019

Prace polowe z użyciem autentycznych narzędzi, widowisko obrzędowe, pokazy rzemiosła i rękodzieła, warsztaty plastyczne dla dzieci – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na odwiedzających sierpecki skansen. W minioną niedzielę w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbywały się „Żniwa w skansenie”. Impreza przyciągnęła prawdziwe tłumy. Padł rekord frekwencji – tego dnia skansen odwiedziło blisko 7 tys. osób.

Żniwa były jednym z najbardziej wyjątkowych momentów w roku dla mieszkańców dawnej wsi. Żeńcy z wielkim szacunkiem ścinali kłosy, tak by nie upadały na ziemię a opierały się o niezżęte jeszcze zboże, przy tym starając się iść wraz z ruchem słońca. „Żniwa w skansenie” to impreza, którą od lat organizuje Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, by pokazać jak wyglądały dawne obrzędy i prace związane ze zbiorem plonów.

Żniwne zwyczaje

Sercem skansenu 4 sierpnia stały się muzealne pola, gdzie gospodarze kosili zboża kosami i żniwiarkami konnymi. Gospodynie natomiast podbierały je sierpem, wiązały w snopki i ustawiały w stygi. W zajęciach tych dzielnie pomagali im sami zwiedzający oraz członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Turyści z zainteresowaniem przyglądali się strojeniu przepiórki, jednemu z najstarszych i najważniejszych, choć dziś już nieco zapomnianych obyczajów ludowych. Pragnąc obłaskawić nieco mieszkańców pól– zarówno gryzonie i owady, jak i duchy – pozostawiono na rżysku wiązkę nieściętych kłosów. Kobiety wiązały ją u góry wstążką, by pod takim dachem położyć kamień, a na nim kawałki chleba i sól (symbole obfitości). Odwiedzający tego dnia skansen podziwiali widowisko obrzędowe przygotowane przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie, na które złożyły się: uroczyste wyjście w pole, żniwowanie, wspólny posiłek i zabawa przy akompaniamencie ludowych melodii. Zespół wystąpił też na muzealnej scenie, prezentując pieśni i tańce związane z okresem zbioru plonów.

Po skoszeniu zboże należało poddać obróbce. Mężczyźni młócili je w młockarni Warmiance napędzanej silnikiem spalinowym, a dzieci w ramach warsztatów „Jak to ze zbożem było?” w stodole młynarza spróbować mogły młócki cepami, oczyszczania ziarna na wialni i jego mielenia na żarnach. Na dawnej wsi nic się nie mogło zmarnować. Dlatego też w skansenie z pozostałej po wymłóceniu słomy najmłodsi tworzyli niezwykłe ozdoby i obejrzeli pokaz pracy kieratu napędzającej sieczkarnię konną. Uczestnicy imprezy zobaczyli także jak powstawał wieniec dożynkowy, jeden z najważniejszych elementów obrzędów związanych z zakończeniem żniw.

Smakowitości z wiejskiego stołu

Spacerujący między zagrodami zwiedzający mieli okazję spróbować świeżo ubitego masła z chrupiącym chlebem. Przyjemną niespodzianką dla zwiedzających była również degustacja tegorocznych ogórków kiszonych. Taki poczęstunek stanowił najlepszą zachętę do dalszego poznawania uroków skansenowskiej wsi. Atrakcji nie brakowało. W chłopskich chałupach pracowały gospodynie – tkały na krosnach i haftowały, zielarka pęczkowała zioła, w olejarni turyści uczestniczyli w tłoczeniu oleju rzepakowego. Dzieci wraz z pszczelarzem podbierały miód w pasiece, a także usiadły do koła garncarskiego, by wykonać własne niepowtarzalne naczynia.

Zgodnie z muzealnym obyczajem w kościele z Drążdżewa odprawione zostało nabożeństwo w intencji rolników. Na stoiskach wystawców podczas kiermaszu produktów regionalnych i rękodzieła znaleźć można było bogaty wybór pieczywa, wypieków, tradycyjnych potraw, ręcznie robionych dekoracji i zabawek.

Kolejne spotkania już niebawem

Już teraz skansen zaprasza na kolejne spotkania z zapomnianymi zwyczajami i obrzędami mazowieckiej wsi. Każdego dnia aż do końca wakacji młodzi miłośnicy folkloru mają okazję poznawać sztukę i rękodzieło ludowe podczas zajęć w ramach programu edukacyjnego „Lato w skansenie”. 24 sierpnia w muzeum odbędzie się wydarzenie poświęcone bardzo szczególnym zwiedzającym. Uczestnicy Dnia Integracji Osób Niepełnosprawnych udowodnią, że razem można pokonać każdą barierę. 1 września zaś w muzeum zrobi się jesiennie. W programie „Wykopków w skansenie” znalazły się warsztaty, pokazy i koncerty folklorystyczne. Więcej informacji o propozycjach przygotowanych przez muzeum znaleźć można na stronie internetowej mwmskansen.pl.

Galeria

Źródło: mazovia.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009