Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wizyta studyjna na Pomorzu dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Krasnosielc

26.09.2019

W dniach 18 - 19 września 2019 roku członkinie Kół Gospodyń Wiejskich działające na terenie Gminy Krasnosielc miały okazję uczestniczyć w projekcie pod hasłem „Wizyta studyjna na Pomorzu dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Krasnosielc”.

Uczestnicy zwiedzali Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich, które położone jest nad brzegiem jeziora Gołuń. Obejrzeli w nim obiekty regionalnej architektury z okresu od XVII do XX wieku. KGW uczestniczyły w warsztatach pt. „Gôdómë po kaszëbskù”, gdzie podczas zajęć poznawały podstawy języka kaszubskiego, w tym alfabet oraz różnice w pisowni i wymowie liter i całych słów kaszubskich i polskich. Grupa odwiedziła także Ośrodek Edukacji Kaszubskiej Szkoły Podstawowej na Głodnicy, gdzie odbył się wykład na temat atutów obszaru kaszubszczyzny, archeologii, kurhanów i zabytków. Interesującym punktem programu był wykład i prezentacja haftu kaszubskiego. W sali Gminnej Biblioteki Publicznej w Luzinie  odbyło się spotkanie z przedstawicielami KGW z terenu LGD „Kaszubska Droga” połączone z kilkuminutowym przedstawieniem, w wykonaniu gospodarzy. Członkowie Kół mieli możliwość wymiany doświadczeń dot. działalności lokalnej w nawiązaniu do kultury i dziedzictwa regionalnego.

Podczas wizyty studyjnej odwiedziliśmy gospodarstwo, które zajęło pierwsze miejsce w lokalnym konkursie na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne na terenie województwa pomorskiego. Lawendowa Osada, bo tak się ono właśnie nazywa słynie z ekologicznej  uprawy lawendy wykorzystywanej przy produkcji różnych artykułów żywnościowych oraz kosmetycznych. Gospodarstwo to posiada również własne mini SPA oraz grotę solną, co stanowi dodatkową atrakcję.  Wizyta w tym miejscu była bardzo inspirująca do rozpoczęcia własnej działalności tego typu. W gospodarstwie odbyły się również warsztaty alchemiczno-kulinarne z lawendą, gdzie Panie mogły pobawić się smakami, zapachami i poeksperymentować. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili także Gdańsk podziwiając jego  niesamowitą zabytkowej architekturę.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w kwocie 28 782,00 zł. Pozostałe koszty w wysokości 4 878,00 zł zostały pokryte z budżetu Gminy Krasnosielc. Wizyta studyjna zorganizowana została przy współpracy z Lokalną Grupą Działania Zielony Szlak Niziny Mazowieckiej z siedzibą w Czerwonce.

 Krasnosiel 2019 - wizyta studyjna

 Krasnosiel 2019 - wizyta studyjna

 Krasnosiel 2019 - wizyta studyjna

 Krasnosiel 2019 - wizyta studyjna

 Krasnosiel 2019 - wizyta studyjna

 Krasnosiel 2019 - wizyta studyjna


                     infografika logotypy


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009