Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

W Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze

16.10.2019

W Pałacu Domaniowskim w Konarach odbyła się coroczna konferencja Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. Organizatorem spotkania był Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki”.

W tegorocznym spotkaniu udział wzięli członkowie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze, przedstawiciele Lokalnych Grup Działania, nauki oraz instytucji okołorolniczych, a także samorządowcy z południowego Mazowsza. Konferencja była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń dotyczących wykorzystania i promocji Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze w swoim przedsiębiorstwie oraz do dyskusji na temat przyszłości Sieci na Mazowszu.

Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze powiązana z turystyką jest wielką szansą dla rozwoju regionu. Ci, którzy mogą się już legitymować certyfikatem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, rozpoznawalnym znakiem, z pewnością potwierdzą, że udział w Sieci sprzyja poszukiwaniu nowych klientów, dla których ważna jest jakość – podkreślał w swoim wystąpieniu Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Kazimierz Porębski.

– Członkowie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze to specjaliści w promowaniu potraw przygotowywanych z naturalnych surowców według tradycyjnych receptur. Takie specjały przyciągają do małych miejscowości coraz więcej konsumentów poszukujących zdrowej żywności. Przyczyniają się do rozwoju małych firm oraz wpływają na turystykę, zatrudnienie i zdrowie – dodał Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki Cezary Nowek.

Odwiedzono też dwóch członków Sieci z regionu południowego Mazowsza – Gospodarstwo Sadownicze Moniki i Tomasza Bankiewiczów w Komorowie oraz Catering Camelot Elżbiety Bień – a także kandydata na członka Sieci Zajazd Regina. Odwiedziny były doskonałą okazją do przeprowadzenia warsztatów kulinarnych, przygotowania i posmakowania lokalnych przysmaków.

Sieć Dziedzictwa Kulinarnego – co to jest?

Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze jest częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, która skupia 46 regionów z 13 krajów. Europejska Sieć powstała w 1995 ., a jej głównym celem jest promowanie regionalnej żywności pochodzącej od lokalnych producentów oraz umacnianie tożsamości kulturowej. Mazowsze w inicjatywie uczestniczy od 2008 r. i obecnie liczy 116 członków.

Galeria

Źródło: www.mazovia.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009