Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Zapraszamy na stronę Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

28.01.2020

W marcu ruszy nabór projektów do budżetu obywatelskiego Mazowsza! W puli jest 25 mln zł. Kto może zgłosić projekt? Czego mogą dotyczyć? Jak będzie wyglądał wybór? Na te pytania w Żyrardowie odpowiadali przedstawiciele samorządu województwa.

                infografika - Budżet Obywatelski Mazowsza

Wszystkich Mazowszan zapraszamy na stronę poświęconą budżetowi obywatelskiemu! Znaleźć tam można m.in. informacje o przykładowych działaniach zrealizowanych z budżetu obywatelskiego, podpowiedzi, jak zgłosić projekt, harmonogram prac związanych z budżetem czy terminy spotkań z mieszkańcami regionu.

– Budżet obywatelski świetnie sprawdził się już w wielu miastach i dzielnicach. My idziemy o krok dalej i oddajemy głos mieszkańcom całego województwa. To duże przedsięwzięcie, ale jesteśmy do niego dobrze przygotowani. Mieszkańcy mogą liczyć na nasze wsparcie na każdym etapie procesu – podkreśla Mirosław Adam Orliński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów, wiceprzewodniczący Komisji Prawa, Samorządu, bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

To pierwsza edycja BOM-u. Do rozdysponowania jest 25 mln zł, z czego 80 proc. (20 mln zł) na pulę podregionalną i 20 proc. (5 mln zł) na projekty ogólnowojewódzkie.

– To mieszkańcy zadecydują, które inwestycje zostaną zrealizowane. Zgłaszając projekty, a potem oddając głos na konkretne pomysły, będą współdecydować o swoim najbliższym otoczeniu i dzięki temu rozwijać je. Projekty mogą dotyczyć zarówno infrastruktury, jak i np. wydarzeń kulturalnych – zaznacza Marcin Podsędek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, wiceprzewodniczący Komisji Budżetu i Finansów.

W ostatnim kwartale roku odbyły się konsultacje społeczne uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego, w której określono zasady i tryb budżetu obywatelskiego oraz wymogi, jakie powinny spełniać składane projekty. Uchwała weszła w życie 7 stycznia br. 

– To tak naprawdę ostatni etap przed uruchomieniem naboru projektów. Chcemy w sposób jasny i prosty omówić z mieszkańcami, jakie pomysły można zgłaszać i na co muszą zwracać uwagę. W przypadku naszego budżetu obywatelskiego bardzo ważne są dwie kwestie –  inwestycja może być realizowana tylko na nieruchomościach, do których województwo ma tytuł prawny do dysponowania i musi dotyczyć zadań własnych województwa. Kolejny krok to nabór projektów. Nie wymagamy szczegółowego kosztorysu – wystarczy pomysł i orientacyjny koszt. Szczegółową kalkulację bierzemy na siebie – podkreśla Tamara Borkowska, z-ca dyrektora Departamentu Organizacji urzędu marszałkowskiego.– Składanie projektów i głosowanie odbywać się będzie elektronicznie. Projekty można będzie także składać osobiście lub wysłać pocztą.

Jak zauważa dyrektor delegatury urzędu marszałkowskiego w Żyrardowie Grzegorz Dobrowolski: 

– Mieszkańcy mogą liczyć na naszą pomoc zarówno w kwestiach merytorycznych, jak i w samym procesie składania projektów. Osoby, które nie mają dostępu od Internetu, będą mogły skorzystać z naszego sprzętu komputerowego. Zachęcam do zapoznania się ze stroną internetową budżetu obywatelskiego bom.mazovia.pl .

Kalendarium spotkań z mieszkańcami:

 • ŻYRARDÓW: 28 stycznia, godz. 18.00 – Resursa, ul. 1-go Maja 45;
 • PŁOCK: 29 stycznia, godz. 17.00 – Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. St. Małachowskiego, ul. Małachowskiego 1;
 • WOŁOMIN: 30 stycznia, godz. 18.00 – Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości, ul. Orwida 20;
 • RADOM: 4 lutego, godz.17.00 – aula MSCDN-u, ul. Kościuszki 5a;
 • CIECHANÓW: 5 lutego, godz. 17.00 – aula MSCDN-u, ul. Sienkiewicza 33;
 • PIASECZNO: 5 lutego, godz. 17.00 – sala konferencyjna Centrum Biznesu w Piasecznie, ul. Puławska 38;
 • SIEDLCE: 6 lutego, godz. 17.00 – aula MSCDN-u, ul. Asłanowicza 2;
 • OSTROŁĘKA: 6 lutego, godz. 17.00 – delegatura Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Ostrołęce, ul. Piłsudskiego 38;
 • WARSZAWA: 26 lutego, godz. 17.00 – sala konferencyjna na parterze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 26.

Ważne terminy

 • 2–31 marca 2020 r. – nabór projektów;
 • 1 kwietnia–29 maja 2020 r. – ocena projektów;
 • 20 lipca–16 sierpnia 2020 r. – głosowanie nad wyborem projektów;
 • do 31 sierpnia 2020 r. – wyniki głosowania;
 • rok 2021 – realizacja projektów

Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009