Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

"Powitanie wiosny w skansenie" - konkurs na "Najciekawszą Marzannę"

04.03.2020

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza dzieci i młodzież szkolną do uczestnictwa w imprezie plenerowej „Powitanie wiosny w skansenie” już w piątek 20 marca w godz. 10.00–14.00.

Obrzęd wypędzania zimy i witania wiosny wywodzi się ze starych słowiańskich obyczajów. Na wsiach od dawien dawna popularny był zwyczaj wykonywania słomianej kukły, dziś nazywanej Marzanną, która symbolizować miała wszelkie choroby i nieszczęścia. Mieszkańcy wynosili ją nad pobliską rzekę, by dokonać jej utopienia lub spalenia, zaznaczając w ten sposób ostateczne pożegnanie z zimową aurą. Tę ludową tradycję chcemy kontynuować również i w tym roku.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć, podobnie jak w ubiegłych latach konkurs na Najciekawszą Marzannę. By wziąć w nim udział należy dokonać zgłoszenia z co najmniej 3–dniowym wyprzedzeniem a w dniu imprezy do godz. 9.30 przynieść do skansenu własnoręcznie wykonaną kukłę.

Rezerwacje przyjmowane są telefonicznie (nr tel. 24 275 28 83 wew. 234, 217 lub 216) oraz drogą mailową (rezerwacje@mwmskansen.pl). Praca powinna być zrobiona przez grupę liczącą co najmniej 3 osoby. Jej wygląd musi nawiązywać do zmiany pór roku, a także codziennych utrapień i problemów szkolnych uczniów. Pod uwagę będzie brana też pomysłowość, solidność wykonania, trwałość i estetyka. Uczestnicy otrzymają upominki, natomiast laureaci opuszczą skansen z atrakcyjnymi nagrodami.

Imprezę rozpocznie wspólna zabawa w wypędzenie zimy. W kolorowym korowodzie z Marzannami przejdziemy w kierunku pobliskiej rzeki. Uczestnicy dokonają spalenia i zatopienia kukły, a na jej miejsce przyniosą zieloną gałązkę, zwaną gaikiem, symbolizującą ciepło i nowe siły. Nie zabraknie zwiedzania ekspozycji z przewodnikami, jak również wspólnej zabawy przy ognisku.

W tradycji ludowej wiele jest zwyczajów związanych z okresem wiosennym. Przygotowania do Świąt Wielkanocnych i porządki po zimie będą tematem nowej wystawy w zagrodach chłopskich i dworach ziemiańskich, do której zwiedzania serdecznie zapraszamy.

Powitajmy więc wiosnę razem !

Źródło: www.mwmskansen.pl

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009