Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Rusza „Akademia wycinanki kurpiowskiej”

23.04.2018

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza do udziału w projekcie pt. "Akademia wycinanki kurpiowskiej". Zapisy na zajęcia trwają do 27 kwietnia 2018 r. Terminy spotkań uzgodnione zostaną po zamknięciu listy zgłoszeniowej.

Baner - Akademia wycinanki kurpiowskiej

Akcja przeznaczona jest dla uczniów z klas IV–VII szkoły podstawowej i II–III gimnazjum, a potrwa do grudnia br. Jej celem jest przekazanie wiedzy, a przede wszystkim praktycznych umiejętności tworzenia wycinanek – najcharakterystyczniejszej gałęzi plastyki kurpiowskiej. W ramach szkolenia przewiduje się 18 spotkań, z których pierwsze dwa mają charakter wprowadzający (informacje muzealników), natomiast pozostałe 16 praktyczny (pod kierunkiem mistrza tradycji Czesławy Kaczyńskiej). Końcowe efekty w postaci prac uczniów będzie można oglądać na nowej wystawie stałej „Wycinanka kurpiowska”. Ponadto w ramach projektu przewidziano wykonanie dokumentacji filmowej szkolenia. Głównym celem przedsięwzięcia jest ochrona przed zanikiem sztuki wycinankarskiej w odmianie kadzidlańskiej. W tradycji kurpiowskiej można wydzielić wycinankę z Puszczy Zielonej i wycinankę z Puszczy Białej. Wycinanka z Puszczy Zielonej posiada dwie odmiany: kadzidlańską i myszyniecką. Twórczynie wykonujące prace zaliczane do pierwszej są najaktywniejszą i najliczniejszą grupą. Obserwacje z ostatnich lat pokazują jednak, że i to grono stale się uszczupla. Projekt finansowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Więcej informacji na stronie: www.muzeum.ostroleka.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009